23:42 26/8/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΕΣΚΑΡΑ- ΙΝΤΕΡ: 0-3
Γήπεδο: Στάντιο Αντριάτικο
Ανανεωμένη και πολύ φρέσκια έδειξε η Ίντερ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, νικώντας εύκολα με 3-0 την Πεσκάρα.
Η Πεσκάρα απείλησε πρώτη στο 15' με το σουτ του Καπράρι, το οποίο απομάκρυνε ο Καστελάτσι, αλλά στο 17' η Ίντερ άνοιξε το σκορ. Ο Ζανόν έκανε λάθος υπολογισμό, ο Σνάιντερ πήρε την μπάλα και νίκησε τον Περίν.
Πριν προλάβει να αντιδράσει η Πεσκάρα δέχτηκε και δεύτερο γκολ

στο 19΄, με τον Σνάιντερ να δίνει για τον Μιλίτο και τον Αργεντινό να τελειώνει από κοντά τη φάση
Ο Καπράρι έχασε νέα σημαντική ευκαιρία στο 32', ενώ στο 43' ο Καστελάτσι είπε όχι σε κεφαλιά του Κασκιόνε.
Η Ίντερ έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ με την κεφαλιά του Καμπιάσο στο 58', ενώ στο 59' ο Περίν είπε όχι σε σουτ του Γκουαρίν.
Στο 78ο λεπτό ο Μιλίτο κατάφερε να αστοχήσει από κοντά και προ κενής εστίας και τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 3-0 για τους «νερατζούρι».
Ο Μιλίτο έδωσε για τον Κουτίνιο, που πρόλαβε τον Ρομανιόλι και πλάσαρε τον Περίν.
ΠΕΣΚΑΡΑ: Περίν, Ζανόν, Ρομανιόλι, Καπουάνο, Μπαλτζάνο, Κολούτσι, Νίλσεν (61' Κιντέρο), Κασκιόνε, Βάις, Καπράρι (65' Τσέλικ), Γιόναθας (75' Αμπρουσκάτο).
ΙΝΤΕΡ: Καστελάτσι, Ζανέτι, Ρανόκια, Σιλβέστρε, Ναγκατόμο, Γκουαρίν, Καμπιάσο, Γκαργκάνο (86' Ντάνκαν), Σνάιντερ, Κασάνο (68' Κουτίνιο), Μιλίτο (83' Λιβάγια).

ΚΙΕΒΟ- ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 2-0
Γήπεδο: Μαρκ'Αντόνιο Μπεντεγκόντι
Με το δεξί ξεκίνησε τη σεζόν η Κιέβο, καθώς νίκησε με 2-0 την Μπολόνια.
Πολύ μέτριο πρώτο μέρος με μόλις δύο αξιόλογες φάσεις. Αρχικά η Κιέβο απείλησε με το σουτ του Πελισιέ στο 24ο λεπτό, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 33' ο Ντιαμάντι αστόχησε από πολύ καλή θέση για την Μπολόνια.
Η Κιέβο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 63ο λεπτό, καθώς ο Κρουσάδο έκανε όμορφη σέντρα και ο Πελισιέ με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Αλιάρντι.
Η Μπολόνια δεν μπόρεσε να απειλήσει και δέχτηκε κα 2ο τέρμα στο 79ο λεπτό. ο Λουτσιάνο σέρβιρε για τον Κρουσάδο που έκανε το σουτ με τη μία και νίκησε τον Αλιάρντι.
Η Μπολόνια έμεινε και με δέκα παίκτες στο 87' λόγω αποβολής του Πέρες.
ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Φρέι, Σάρδο, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Ριγκόνι, Θερό (83' Μοσκαρντέλι), Χετεμάι, Λουτσιάνο (86' Βατσεκ), Πελισιέ, Ντι Μικέλε (61' Κρουσάδο).
ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Αλιάρντι, Καρβάλιο, Άντονσον, Τσερούμπιν, Γκουαράντε (84' Πουλτζέτι), Ταϊντέρ, Πέρες, Μότα, Γκάρικς (68' Γκαμπιαντίνι), Ντιαμάντι, Ακουαφρέσκα (88' Πασκουάτο).

ΤΖΕΝΟΑ- ΚΑΛΙΑΡΙ: 2-0
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις
Ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν για την Τζένοα, που νίκησε με 2-0 την Κάλιαρι εντός έδρας.
Η Τζένοα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και κέρδισε πέναλτι στο 16', αλλά ο Γιορκέρα το σπατάλησε αστοχώντας.
Στο 20ο λεπτό ο Αγκάτσι έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μέστο, ενώ και ο Φρέι είπε όχι σε κεφαλιά του Πινίγια στο 39'.
Η Τζένοα άνοιξε το σκορ με τον Μέρκελ στο 51ο λεπτό μετά από ασίστ του Γκράνβιστ και στο 68'΄ο Φρέι πραγματοποίησε