Η βραδιά που άγγιξε το τέλειο (VIDEO)

13:20 2/10/2011 - Πηγή: AEK365
Η σύνθεση της Ρεάλ, απ' την οποία έλειπε μόνο ο τραυματίας Ρονάλντο, προκαλούσε σύγκρυο και μόνο στην ανάγνωσή της. Κι όμως, μέσα σε 28 λεπτά, ο γαλαξίας αστέρων βρέθηκε εγκλωβισμένος, στις διαθέσεις μιας ονειρικής ΑΕΚ, που πραγματοποίησε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις της ιστορίας στην Ευρώπη, για να τη "σφραγίσει" λίγες ημέρες αργότερα με την ανατροπή-ισοπαλία (2-2), στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς ξεκίνησαν εκπληκτικά το παιχνίδι. Ο Βασίλης Τσιάρτας μόλις στο 6' με απευθείας φάουλ έκανε το 1-0 και οι Ισπανοί
στο 15' με τον Ζιντάν κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκμεταλλευόμενοι τραγικό λάθος . Στο 25' ο Μαλαδένης -που είχε μπει σαν αλλαγή- στη θέση του Πέτκοφ (αναγκαστική) έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντέμης Νικολαΐδης με γυριστή κεφαλιά έκανε το 3-1. Ήταν το 24ο τέρμα του Ντέμη στην Ευρώπη, με το οποίο ξεπέρασε τον Δημήτρη Σαραβάκο και έγινε ο πρώτος Έλληνας σκόρερ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Από κει και πέρα, η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι και λίγο πριν το ημίχρονο μείωσε ακόμα περισσότερο το σκορ πάλι με τον Ζιντάν. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έχασαν από μια κλασική ευκαιρία να πετύχουν γκολ, αρχικά οι Μαδριλένοι με δοκάρι του Φίγκο και έπειτα η Ένωση με τον Νικολαΐδη που απέτυχε να πλασάρει σε τετ-α-τετ. Στο 60' η Ρεάλ ισοφάρισε με τον Γκούτι. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με έξι ισοπαλίες, στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ και την, επίσης, ισχυρή Ρόμα και αν είχε πετύχει -έστω στο "Νίκος Γκούμας"- μια νίκη επί της Γκενκ, θα περνούσε, αντί των Ιταλών, στην επόμενη φάση του θεσμού.   Οι συνθέσεις των δύο ομάδων ΑΕΚ: Χιώτης, Κωστένογλου, Καψής, Ράιτ, Λάκης, Κασάπης, Ζαγοράκης (83' Σεντένο), Κατσουράνης, Πετκόφ (13' Μαλαδένης), Τσιάρτας (83' Ιβιτς), Νικολαΐδης. ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σαλγκάδο, Κάρλος, Ελγκέρα, Παβόν, Μακελελέ, Καμπιάσο, Φίγκο, Ζιντάν (84' Πορτίγιο), Γκούτι (87' Μακ Μάκαναμ), Ραούλ (81' Μοριέντες).