21:57 11/12/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νις-Ρεν: 1-0
(Τσβίτανιτς 66')

Την ευκαιρία να πιάσει τριάδα έχασε η Ρεν που γνώρισρ την ήττα με 1-0 από τη Νις.
Η Ρεν έμεινε με 10 παίκτες από το 53ο λεπτό λόγω αποβολής του Μπιγίκ, ενώ στο 65' αποβλήθηκε ακόμη ένας παίκτης της Ρεν. Ο λόγος για τον Τζεμπούρ, ο οποίος έκανε πέναλτι και από τα 11 μέτρα ο Τσβίτανιτς έγραψε το 1-0 που έμεινε ως το τέλος.

Βαλενσιέν- Παρί Σεν Ζερμέν: 0-4
(Ιμπραΐμοβιτς 28', 49', 54',

Λαβέτσι 82')

Με τρία γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς κι ένα του Λαβέτσι, η Παρί πέρασε με άνεση από την έδρα της Βαλενσιέν (4-0) κι ελπίζει σε γκέλα της Λιόν.
Η Βαλενσιέν ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και έχασε 2 καλές ευκαιρίες, αλλά στο 28' ο Ιμπραΐμοβιτς μετά από ασταθή επέμβαση του γκολκίπερ της Βαλενσιέν, πλάσαρε από κοντά κι έκανε το 1-0. Με παρόμοιο τρόπο στο 49ο λεπτό ο Σουηδός έκανε και το 2-0. Ο Ίμπρα δε σταμάτησε όμως εκεί και στο 54' έκανε το 3-0 προ κενής εστίας και καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του, ενώ στο 82' ο λαβέτσι έγραψε το τελικό 4-0.