ΗΠΑ και Κόστα Ρίκα πάνε Μουντιάλ

11:47 11/9/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ- ΖΩΝΗ ΒΟΡΕΙΟΥ-ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗΣ

Δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της προκριματικής φάσης στην ζώνη της Βορείου-Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής, οι ΗΠΑ και η Κόστα Ρίκα πήραν το εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα γίνουν το επόμενο καλοκαίρι στην Βραζιλία.
Οι ΗΠΑ

κέρδισαν 2-0 το Μεξικό, που εμφανίστηκε με νέο ομοσπονδιακό τεχνικό, τον Λουίς Φερνάντο Τένα. Στο 49ο λεπτό ο Έντι Τζόνσον, πρώην φορ του Άρη, έκανε το 1-0 και στο 77ο λεπτό ο Λάντον Ντόνοβαν διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς στις καθυστερήσεις ο Κλιντ Ντέμπσεϊ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0 γιατί αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.
Η Κόστα Ρίκα έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Τζαμάικας καθώς προηγήθηκε με τον Ράνταλ Μπρένες στο 74ο λεπτό με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με τον Ζερμέιν Άντερσον.
Ονδούρα και Παναμάς έμειναν στο 2-2 και μαζί με το Μεξικό θα διεκδικήσουν την 3η θέση που οδηγεί απευθείας στα τελικά. Η Ονδούρα προηγήθηκε στο 28΄με τον Κόστλι αλλά ο Παναμάς ισοφάρισε με τον Γκαμπριέλ Τόρες στο 50ο λεπτό. Ο Ουίλσον Παλάσιος έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ονδούρα στο 61' αλλά και πάλι ο Γκαμπριέλ Τόρες ισοφάρισε για τον Παναμά με γκολ στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
Την προτελευταία αγωνιστική το Μεξικό υποδέχεται τον Παναμά, ματς που πιθανότατα θα κρίνει ποια από τις δύο χώρες θα πάρει την 4η θέση που οδηγεί σε μπαράζ με την Νέα Ζηλανδία για μία θέση στα τελικά της Βραζιλίας.
Φυσικά και οι δύο έχουν ελπίδες και για την 3η θέση που οδηγεί απευθείας στα τελικά, καθώς η Ονδούρα έχει 11 βαθμούς και από 8 Μεξικό και Παναμάς.
Τρίτη
Τζαμάικα - Κόστα Ρίκα 1-1 (92' Τζερμέιν Άντερσον / 74' Μπρένες)
ΗΠΑ - Μεξικό 2-0 (49' Έντι Τζόνσον, 78' Ντόνοβαν)
Ονδούρα - Παναμάς 2-2 (28' Κόστλι, 61' Ουίλσον Παλάσιος / 50' και 92' Γκαμπριέλ Τόρες)