Και από τηγανίτα τίποτα…

00:05 4/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Β' ΟΜΙΛΟΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ 0-0 Γήπεδο: Θιουδάδ Ντε Λα Πλάτα Μια άχρωμη και επιθετικά φλύαρη, στο πρώτο ημίχρονο, Βραζιλία δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Βενεζουέλας, φέρνοντας ισοπαλία 0-0. Η ομάδα του Μάνο Μενέσεζ δεν απέδωσε καθόλου καλό ποδόσφαιρο και προβλημάτισε με την απόδοσή της. Επιθετικά ξεκίνησε τον αγώνα η «σελεσάο». Με δημιουργό τον Νεϊμάρ και αποδέκτες τους Πάτο και Ρομπίνιο προσπαθούσε να δημιουργήσει
ευκαιρίες, χωρίς όμως ουσιαστικά αποτελέσματα. Στο 27' έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το οριζόντιο δοκάρι του Βέγκα «σταμάτησε» το σουτ, μέσα από την περιοχή, του Πάτο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πάτο επιχείρησε διαγώνιο σουτ, αλλά μπλόκαρε ασταθώς ο τερματοφύλακας της Βενεζουέλας. Στο 38' χάθηκε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους Βραζιλιάνους, όταν ο Ρομπίνιο πλάσαρε ωραία τον Βέγκα, αλλά ο Βισκαρόντο «έκοψε» την μπάλα πριν τη γραμμή, πεσμένος. Σε αυτή τη φάση οι Βραζιλιάνοι ζήτησαν πέναλτι, λέγοντας ότι ο αμυντικός της Βενεζουέλας απέκρουσε με το χέρι. Στο δεύτερο μέρος το θέαμα ήταν πολύ χειρότερο από το πρώτο, με τη Βενεζουέλα να κλείνει τους διαδρόμους και τη Βραζιλία να μην μπορεί να δημιουργήσει ούτε μια ευκαιρία, πέρα από κάποια σουτ του Πάτο στο 67' και Αντρέ Σάντος στο 87'. ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σέζαρ, Άλβες, Λούσιο, Τιάγκο, Αντρέ Σάντος, Λέιβα, Ραμίρες (76' Ελάνο), Γκάνσο, Ρομπίνιο (65' Φρεντ), Πάτο (76' Λούκας), Νεϊμάρ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Βέγκα, Ροσάλες, Περόσο, Βισκαρόντο, Κίκερο, Ρινκόν, Λουσένα, Γκονζάλεζ (84' Ντι Τζιόρτζι), Αράνγκο,Μίκου (78' Μαλδονάδο), Ροντόν (65' Μορένο)