Και ο Θεός ήταν Παραγουάη! (VIDEO)

01:15 18/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: 0-0 (0-2) πέναλτι ΓΗΠΕΔΟ: «Θιουδάδ Ντε Λα Πλάτα» Μετά τον χθεσινό αποκλεισμό της Αργεντινής και της Κολομβίας η Παραγουάη πραγματοποίησε την τρίτη μεγάλη έκπληξη του Κόπα Αμέρικα, αφού επικράτησε με 2-0 της Βραζιλίας στον προημιτελικό της Λα Πλάτα περνώντας στα ημιτελικά. Η ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο βέβαια είχε την τύχη με το μέρος της, αφού η «σελεσάο» ήταν καλύτερη και στα 120 λεπτά χάνοντας τουλάχιστον
δώδεκα κλασικές ευκαιρίες για να σημειώσει κάποιο τέρμα. Η Βραζιλία στο 7' «φλέρταρε» με το 1-0 όταν ο Πάτο τροφοδότησε τον Νεϊμάρ που πλάσαρε άουτ από την μικρή περιοχή. Η «σελεσάο» στο 27' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν Ρομπίνιο και Πάτο συνδυάστηκαν και ο δεύτερος έβγαλε τον Νεϊμάρ μόνο απέναντι στον Βιγιάρ, όμως το πλασέ του έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η Παραγουάη συνέχισε την μαζική άμυνα και η Βραζιλία «άγγιξε» το 1-0 στο 32' όταν ο Γκάνσο εκτέλεσε φάουλ για τον Λούσιο, ο οποίος σούταρε από το μισό μέτρο αλλά ο Βιγιάρ έδιωξε με τα πόδια. Στην επανάληψη η «σελεσάο» έχασε νέα ευκαιρία στο 48' όταν ο Γκάνσο τροφοδότησε τον Νεϊμάρ, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Βιγιάρ αλλά ο Αλκαράζ απομάκρυνε προ της τελικής γραμμής. Η Βραζιλία είχε δοκάρι στο 68' σε σουτ του Αντρέ Σάντος από την μικρή περιοχή, ενώ στο 72' μετά από φάουλ του Νεϊμάρ ο Πάτο σούταρε και ο Βιγιάρ έδιωξε σε κόρνερ. Η Βραζιλία «φλέρταρε» με το γκολ και στο 82' όταν ο Πάτο βρέθηκε τετ α τετ με τον Βιγιάρ, αλλά σούταρε πάνω του ενώ στην συνέχεια έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο 84' η τύχη γύρισε την πλάτη στην «σελεσάο», αφού ο Πέρες έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή μετά την κεφαλιά του Φρεντ και το 0-0 παρέμεινε. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι Βραζιλιάνοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά ο εκπληκτικός Βιγιάρ σταμάτησε τους Φρεντ (96'), Ελάνο (101'), Πάτο (107') και Ρομπίνιο (114') οδηγώντας τον προημιτελικό στα πέναλτι. Εκεί ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε, αφού η «σελεσάο» αστόχησε και στις τέσσερις εκτελέσεις της , με την Παραγουάη να παίρνει την πρόκριση με 2-0. Η σειρά των πέναλτι: Ελάνο (Βραζιλία) Άουτ Μπαρέτο (Παραγουάη) Άουτ Τιάγο Σίλβα (Βραζιλία) Απόκρουση Βιγιάρ Εστιγκαρίμπια (Παραγουάη) 0-1 Αντρέ Σάντος (Βραζιλία) Άουτ Ριβέρος (Παραγουάη) 0-2 Φρεντ (Βραζιλία) Άουτ ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Τίαγο Σίλβα, Σάντος, Λούκας Λέιβα, Ραμίρες, Γκάνσο (100' Λούκας), Ρομπίνιο, Πάτο (112' Ελάνο), Νεϊμάρ (80' Φρεντ). ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Βιγιάρ, Βερόν, Ντα Σίλβα, Αλκαράζ, Τόρες (71' Μαρέκος), Βέρα (63' Μπαρέτο), Κάσερες, Ριβέρος, Εστιγκαρίμπια, Βαλντές, Λούκας Μπάριος (83' Πέρες).