Και τώρα τελικός...

20:34 22/5/2013 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να κλείσει με νίκη για την 3η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, αφού ηττήθηκε με από τον Διομήδη, στο κλειστό της Αγίας Τριάδας. Η Ένωση, πλέον στρέφει την προσοχή της στον τελικό του Πρωταθλήματος της Α1 και πάλι με τον Διομήδη.

Το ματς

Πολύ ωραίο ήταν το ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να δείχνει πως πατάει καλύτερα κι έτσι είχε το πάνω χέρι στο σκορ. Στην πορεία, ο Διομήδης ανέβασε ρυθμούς και πίεσε, κάνοντας

ένα σερί 4 γκολ και παίρνοντας το προβάδισμα (8-6). Η Ένωση απάντησε με τον ίδιο τρόπο (9-11), αλλά έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία και έφτασαν να μπουν στα αποδυτήρια με το 15-12 υπέρ τους.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Διομήδης μπήκε πιο αποφασισμένος να διατηρήσει το προβάδισμα του, με την ΑΕΚ να εμφανίζει μια νωθρή εικόνα. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρίσκονται μπροστά ακόμα και πέντε γκολ (21-16). Τα λεπτά περνούσαν και η Ένωση φόρτσαρε στο τέλος, με ένα σημαντικό σερί, αλλά το μοναδικό που μπόρεσε ήταν να μειώσει. Το τελικό 27-24 δεν προκαλεί κάποιο άγχος, με την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη να στρέφει το ενδιαφέρον της στους τελικούς της Α1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΚ 27-24
Τα δεκάλεπτα: 4-4, 8-8, 15-12 (ημχ.), 18-15, 24-17, 27-24
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 2, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος, Μούγιτς 2, Πασσιάς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 5, Σαμαράς 3, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 3, Καραιβάνοφ, Τάσκοβιτς 7.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 3, Γεωργιάδης 1, Γιαννόπουλος 2, Μπαλωμένος 5, Τσακνής, Συγγάρης, Οικονόμου 3, Αλβανός 2, Ναουμίδης, Τσαούσης 4, Παπαδιονυσίου, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 1, Χερουβείμ 3. Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 0-4, πέναλτι: 2/2-4/4.