Καταιγιστική η Τσέλσι

17:25 2/10/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΠΟΛΤΟΝ- ΤΣΕΛΣΙ: 1-5 Γήπεδο: Ρίμποκ Παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο η Τσέλσι διέλυσε τη Μπόλτον με 5-1 και πέρασε ξανά στην 3η θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Η Τσέλσι ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας 2 γκολ μέσα στα πρώτα 15 λεπτά. Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Στάριτζ. Ο Μάτα έβγαλε τη σέντρα, ο Στάριτζ έπιασε
την κεφαλιά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπογκντάν. Ο Λάμπαρντ διπλασίασε τα γκολ της Τσέλσι στο 15ο λεπτό, μετά από φοβερό συνδυασμό των Μάτα, Ραμίρες και Στάριντζ, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν δύο τραγικά λάθη του Μπογκντάν. Ο γκολκίπερ της Μπόλτον στο 25ο λεπτό έκανε λάθος απόκρουση σε μακρινό σουτ του Λάμπαρντ και στην επαναφορά ο Στάριτζ έγραψε το 3-0, με το ίδιο σκηνικό να επαναλαμβάνεται 2 λεπτά αργότερα με τον Λουίς να κάνει το σουτ και τον Λάμπαρντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Μπόλτον κατάφερε να μειώσει σε 4-1 στο 46ο λεπτό, με κεφαλιά του Μπογιατά μετά από σέντρα του Μάρτιν Πετρόφ, ωστόσο η Τσέλσι πέτυχε και 5ο γκολ στο 59'. Ο Λάμπαρντ ολοκλήρωσε το χατρ τρικ με κοντινό πλασέ και αφού πρώτα είχε κάνει το ένα δύο με τον Ντρογκμπά. ΜΠΟΛΤΟΝ: Μπογκντάν, Στάινσον (46' Νάιτ), Ρόμπινσον, Κάχιλ, Πετρόφ, Μπογιατά, Γκάρντνερ (74' Ιγκλς), Ρίο Κόκερ, Πράτλεϊ, Ντέιβις, Νγκονγκ (74' Τουντσάι) ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Κόουλ, Λουίς, Μποσίνγκουα (54' Ιβάνοβιτς), Τέρι, Ραμίρες (57' Μίκελ), Λάμπαρντ, Μεϊρέλες, Μάτα (73' Ανελκά), Στάριντζ, Ντρογκμπά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ