Καταιγιστική η Βραζιλία

00:02 10/6/2013 - Πηγή: AEK365

ΒΡΑΖΙΛΙΑ- ΓΑΛΛΙΑ: 3-0
Γήπεδο: Αρένα ντε Γκρέμιο

Εντυπωσιακή ήταν η Βραζιλία που ισοπέδωσε με 3-0 την ανύμπορη Γαλλία σε φιλική αναμέτρηση.

Μόλις στο 2ο λεπτό μετά από κακό γύρισμα του Ραμί στον Γιορίς, ο τελευταίος ντρίμπλαρε τον Φρεντ, αλλά παραλίγο ο Νεϊμάρ να κάνει τη ζημιά, ενώ στο 5' η κεφαλιά του Γκουϊβαλογκουί πέρασε μόλις άουτ. Στο 31ο

λεπτό ο Νεϊμάρ δεν πρόλαβε τη σέντρα του Όσκαρ και στο 42' μετά από σέντρα του Άλβες, ο Φρεντ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η Νραζιλία είχε ακόμη μια τεράστια φάση στο 45ο λεπτο, καθώς ο Μαρσέλο μπήκε από αριστερά, έσπασε την μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Νεϊμάρ δεν μπόρεσε να προλάβει.

Στο 47' και στο 48' τα σουτ των Φρεντ και Καμπάιγ έφυγαν μόλις άουτ, ενώ στο 54'΄ο Φρεντ έδωσε για τον Όσκαρ που με όμορφο σουτ έκανε το 1-0. Η Βραζιλία ε'ίχε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 66' με τον Γιορίς να σώζει τη Γαλλία και στο 85' η Βραζιλία έφυγε στην κόντρα, ο Νεϊμάρ έδωσε για τον Ερνάνες που από κοντά έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Λούκας με πέναλτι στο 90+2.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σέζαρ, Άλβες, Σίλβα, Λουίς, Μαρσέλο, Γκουστάβο (80' Ερνάνες), Παουλίνιο (87' Ντάντε), Όσκαρ (65' Φερνάντο), Φρεντ (71' Ζο), Χουλκ (65' Λουκας), Νεϊμάρ (89' Μπερνάρ).

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Ματιέ, Ντεμπισί, Σακό, Ραμί, Ματουϊντί (70' Γκρενιέ), Βαλμπουενά (70' Λακαζέτ), Καμπάιγ (82' Γκομίς), Γκουϊλαβογκουί, Παγιέ, Μπενζεμά (71' Ζιρού).