«Καθάρισε» η ΑΕΚ

17:00 20/4/2013 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε με άνεση το Κιλκίς με 32-24 και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της. Συγκεκριμένα, η Ένωση για το παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής μπροστά στον κόσμο της έδειξε να ξεπερνάει τα προβλήματα μετά την αποχή, παίρνοντας δυο σημαντικούς βαθμούς, ειδικά προς τον ψυχολογικό τομέα.

Το ματς

Εξαιρετική ήταν στο ξεκίνημα η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» με καλές τοποθετήσεις σε άμυνα κι επίθεση και με τον Δημήτρη Καφφάτο να

κατεβάζει ρολά, όπου χρειάστηκε, δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα και περιόρισαν τις κινήσεις των αντιπάλων. Έτσι, το 19-8 του πρώτου ημιχρόνου δεν προξενεί καμία εντύπωση.
Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση διατήρησε υψηλά στάνταρ απόδοσης και παρά τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα διατήρησε σημαντικό προβάδισμα ακόμα και 10 γκολ (26-16). Η ώρα περνούσε και η ΑΕK έβρισκε πάντα τις λύσεις και έφτανε για να σκοράρει, κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη με 32-24 επί του Κιλκίς, τόσο για ψυχολογικούς, όσο και για βαθμολογικούς λόγους.

ΑΕΚ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 32-24

Τα δεκάλεπτα: 5-1, 13-4, 19-8 (ημχ.), 22-13, 27-19, 32-24

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 6, Γεωργιάδης 7, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 4, Τσακνής, Σύγγαρης, Ασαρίδης, Οικονόμου 3, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης 1, Παπαδιονυσίου 3, Παπαδόπουλος 1, Κουρέτας, Χερουβείμ 2.
ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Κριεζής, Τζιώκας 1, Κυπραίος 8, Καλπακίδης 1, Δούγιας, Γρηγοριάδης 3, Γιαβασίδης 2, Λάσκαρης 1, Δεληγιάννης 2, Χοτζούδης 3, Δελημύτης, Δημάκης 3.
Διαιτητές: Καραπάνος- Χρόνης, δίλεπτα: 2-2, πέναλτι: 1/3-2/2