«Καθάρισε» με Μπάλακ

23:40 28/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 5ος ΟΜΙΛΟΣ 2η αγωνιστική ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΓΚΕΝΚ 2-0 ΓΗΠΕΔΟ: Μπάι Αρίνα   Οι Γερμανοί προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με τον Ρόλφες να αστοχεί, στο 7ο λεπτό, από αρκετά καλή θέση, ενώ η πίεση στα καρέ του Ούγγρου γκολκίπερ της Γκενκ, Κέτελες, συνεχίστηκε, με τον Κίσλινγκ και τον Σούρλε, να μην καταφέρνουν να τον νικήσουν. Η Γκενκ προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της, κυρίως,
χάρη στις εκτελέσεις του Ντάνιελ Τόζερ. Σε μία από αυτές, στο 14ο λεπτό, ο Σιμάεγς, αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση. Με κινητήριο μοχλό τον πρώην μέσο της ΑΕΚ, η βελγική ήταν αρκετά απειλητική, αλλά στο 29ο λεπτό, η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ. Με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Μπέντερ, που εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση, σε φάση διαρκείας, της άμυνας της Γκενκ. Το τέρμα του Μπέντερ, έδωσε φτερά στα πόδια των Γερμανών, που δημιουργούσαν συνεχώς προϋποθέσεις, μπροστά από την εστία του Κέτελες, ο οποίος επιβεβαίωσε τα ευμενή σχόλια για την αξία του, όσες φορές χρειάστηκε. Στο 41ο λεπτό, ο Ούγγρος πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση, στο φαλτσαριστό σουτ του Αουγκούστο, κρατώντας στο ματς τη Γκενκ. Οι Βέλγοι μπήκαν επιθετικά στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Ντε Μπρούιν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά η αντίδραση του Λένο ήταν καθοριστική. Η Λεβερκούζεν διατήρησε την υπεροχή και προσπάθησε, χωρίς να ρισκάρει ιδιαίτερα, να «κυνηγήσει» το δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το ματς. Όσο περνούσε η ώρα, η Γκενκ έδειχνε να απογοητεύεται, γεγονός που έκανε ακόμα πιο επικίνδυνους τους γηπεδούχους. Στο 69ο λεπτό, η βελγική ομάδα έχασε και τον Νάντσον, ο οποίος τραυματίστηκε, αρκετά σοβαρά, στον αστράγαλο και αντικαταστάθηκε από τον Χίλαντ. Παρόλα αυτά, ο Μπαρντά στο 75ο λεπτό, έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά ο Λένο αντέδρασε εξαιρετικά. Η είσοδος του έμπειρου Μίκαελ Μπάλακ, στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσε τη δυνατότητα στη Λεβερκούζεν να διαχειριστεί με ωριμότητα το ρευστό 1-0, έως το τέλος. Ο Μπάλακ έγινε ο άνθρωπος του αγώνα στο 91', πετυχαίνοντας με σουτ έξω από την περιοχή, το τελικό 2-0.   ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Ράιναρτζ, Τόπρακ, Κάντλετς (80' Μπάλακ), Κάστρο, Ρόλφες, Μπέντερ, Αουγκούστο (65' Μπάλιτς), Σαμ, Σούρλε, Κίεσλινγκ ΓΚΕΝΚ: Κέτελες, Νγκονγκσά, Σιμάεγς, Νάντσον (Χίλαντ), Χούμπερτ (78' Νουανγκάνγκα), Τόσζερ, Ντε Μπρούιν, Πούντιλ, Φόσεν (46' Μπαρντά), Μπαφέλ, Ογκουιγίμι