Καθάρισε ο Σιρόκοφ

21:00 28/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE 7ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η Αγωνιστική ΖΕΝΙΤ- ΠΟΡΤΟ: 3-1 Γήπεδο: Πετρόφσκι Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιρόκοφ, η Ζενίτ πέτυχε την πρώτη της νίκη για φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ. Μοιραίος για την Πόρτο ο Φουσίλε, ο οποίος άφησε τη νομάδα του με 10 παίκτες για 45 λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τη Ζενίτ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η Πόρτο χτύπησε σαν τη κόμπρα στην πρώτη της αντεπίθεση. Ο Μπελούτσι
άλλαξε για τον Χουλκ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Ροντρίγκεζ με προβολή νίκησε τον Μαλαφέεφ και πάγωσε κι άλλο το «Πετρόφσκι». Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και δεν άργησαν να το πετύχουν. Συγκεκριμένα, στο 20' ο Έλτον έκανε ασταθή απόκρουσε σε σέντρα του Φαϊζούλιν και ο Σιρόκοφ με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ωστόσο οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους επεφύλασσαν έντονες συγκινήσεις. Στο πρώτο λεπτό σου του Ντάνι πέρασε μόλις άουτ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φουσίλε είδε 2η κίτρινη κάρτα για χέρι και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την Πόρτο με παίκτη λιγότερο. Η Ζενίτ, όπως ήταν φυσικό μπήκε για να πιέσει και μόλις στο 48ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Κερζάκοφ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών, ενώ λίγο αργότερα δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά. Στο 60' ο Ρώσος φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Και αφού ο Κερζάκοφ δεν μπορούσε να σκοράρει, ανέλαβε δράση ο Σιρόκοφ. Το αμυντικό χαφ των Ρώσων βρέθηκε μέσα στην περιοχή στο 63' και με φοβερό τελείωμα έκανε το 2-1 για τη Ζενίτ, βάζοντας φωτιά στο «Πετρόφσκι». Η Πόρτο με παίκτη λιγότερο και σε παγωμένη έδρα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Ζενίτ καθάρισε το ματς στο 72ο λεπτό. Ο Κερζάκοφ ήταν και πάλι μέσα στη φάση, έκανε το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Ντάνι, που απλά την έσπρωξε στην κενή εστία. Στη συνέχεια η Πόρτο βγήκε μπροστά και η Ζενίτ έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Έλτον να πραγματοποιεί αρκετές καλές επεμβάσεις. ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Περέιρα, Φουσίλε, Ρολάντο, Κλέμπερ (33' Βαρέλα), Μουτίνιο, Ροντρίγκεζ (46' Σόουζα), Οταμέντι, Φερνάντο, Μπελούτσι, Χουλκ. ΖΕΝΙΤ: Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ, Κρισίτο, Λόμπαρτς, Χούμποσαν, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (86' Χούζτι), Φαϊζούλιν, Ντενίσοφ, Κερζάκοφ (90' Μπουκάροφ) , Ντάνι.