23:53 1/11/2013 - Πηγή: AEK365

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ - 12η αγωνιστική

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΕΣΠΑΝΙΟΛ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Καμπ Νου

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Μπαρτσελόνα πήρε το ντέρμπι της Καταλονίας με την Εσπανιόλ επικρατώντας με 1-0. Οι "μπλαουγκράνα" απείλησαν στο 6' με τον Σάντσες και από εκεί και πέρα εγκλωβίστηκαν στο αμυντικό παιχνίδι της Εσπανιόλ. Μάλιστα οι "πέρικος" είχαν

καλή ευκαιρία στο 36' όταν ο Σάντσεθ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βαλντές. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ο Άλβες είχε σουτ στο δοκάρι. Ίδια γεύση και στο δεύτερο μέρος με την Εσπανιόλ να αμύνεται καλά και την Μπαρτσελόνα να πιέζει. Ο Τσάβι στο 57' είχε ένα σουτ και έξι λεπτά μετά ο Νεϊμάρ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 68' όμως ο Βραζιλιάνος βρήκε τον Σάντσες και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Μέσι στο 81' είχε ένα πολύ καλό σουτ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Άλβες, Μασεράνο (89'Μπαρτρα), Πικέ, Μοντόγια, Μπούσκετς, Τσάβι, Ινιέστα (86'Φάμπρεγας), Μέσι, Νεϊμάρ, Σάντσες (83'Πέδρο).

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Ραούλ Ροντρίγκες, Σίντνεϊ, Έκτορ Μορένο, Φουέντες, Νταβίντ Λόπεθ, Άμπραχαμ (83'Λανθαρότε), Βίκτορ Σάντσεθ, Θιεβί (64'Κόρδοβα), Τόριε, Σέρχιο Γκαρθία.