23:41 16/1/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A- 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ- ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 1-1
Γήπεδο: Σαν Πάολο
Μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στους 8 βαθμούς της Γιουβέντους έχασε η Νάπολι, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Μπολόνια.
Η Νάπολι έχασε τεράστια ευκαιρία στο 10ο λεπτό, καθώς ο Ζιλέ απομάκρυνε αρχικά το φάουλ του Πάντεφ και στη συνέχεια το κοντινό πλασέ του Χάμσικ.
Ο Ζιλέ κράτησε όρθια την Μπολόνια και ο Ακουαφρέσκα την έβαλε μπροστά στο σκορ στο 15', παγώνοντας το «Σαν Πάολο». Ο Πουλτζέτι έκοψε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, απ' όπου ο Ακουαφρέσκα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει

τον Ντε Σάνκτις.
Η Νάπολι προσπάθησε να απαντήσει κα στο 26' ο Πάντεφ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Πουλτζέτι κι έφυγε ψηλά.
Οι «παρτενοπέι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 33΄ο Χάμσικ μπήκε όμορφα από τα αριστερά, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.
Στην επανάληψη η Νάπολι μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Καβάνι στο 71ο λεπτό, ωστόσο από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι άλλο.
ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Καμπανιάρο (56' Ζουνίγκα), Καναβάρο, Αρόνικα, Μάτζιο (83' Βάργκας), Ινλέρ Γκάργκανο, Ντοσένα, Χάμσικ (89' Λουκαρέλι), Πάντεφ, Καβάνι.
ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Ζιλέ, Ράτζι (71' Ραμίρες), Άντονσον, Τσερούμπιν, Πουλτζέτι (75' Γκάρικς), Πέρες, Μουντιγκάι, Μορλέο, Ταϊντέρ, Ακουαφρέσκα (71' Κρέσπο), Ντι Βάιο.