Πώς να χάσεις ρε ΑΕΚάρα;

16:35 21/3/2015 - Πηγή: AEK365

Με μια εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 15-32) και έναν καταπληκτικό Μαλίκ Χέρστον, η ΑΕΚ πέρασε από τη Ρόδο, πετυχαίνοντας μια νίκη μεγάλης ομάδας.

Στην α' περίοδο, η ΑΕΚ ήταν αγνώριστη, εκτός ρυθμού. Στα πρώτα 9 λεπτά, με εξαίρεση ένα καλάθι του Μενσά - Μπονσού, σκόραρε αποκλειστικά με βολές (8 από τους 10 πόντους) με τους Ροδίτες να βρίσκονται στο +6 στο τέλος (19-13). Στη β' περίοδο, παρότι ξεκίνησε πιο δυνατά βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 14 πόντους (31-17) και με μπροστάρη τον Ουίλμπεκιν ροκάνισε τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πάλι στο -6 (33-27). Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός και στη γ' περιοδο, πιέζοντας πολύ στην άμυνα τον Ουότερς, ωστόσο οι Ροδίτες βρίσκονταν σε μεγάλη βραδιά και διεύρυναν πάλι το σκορ (50-40).

Στην τελευταία περίδο, ωστόσο, ανέλαβε ο Χέρστον πετυχαίνοντας τους 11 από τους 19 πόντους του με συγκλονιστική ευστοχία. Η ΑΕΚ προσπέρασε στο τελευταίο 5λέπτο και έκτοτε αγκάλιασε τη νίκη. Καθοριστικός ήταν και ο Σαρικόπουλος, ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ με τις βολές του ο Μιλόσεβιτς κλείδωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-27, 50-40, 65-72
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 9(1), Ντελινινκάιτις 12(2), Σάκοτα 2, Χέρστον 19(1), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 6, Μενσά-Μπονσού 9, Ίνγκλις 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Ουότερς 16(1), Μανωλόπουλος 6(2), Σμιθ 4, Στεφανίδης 3, Λίντεν 9(3), Σκοτ 8(2) , Χάγκινς 11 , Ρόμπινσον 2.

Παρακολουθείστε live την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Κολοσσό Ρόδου, πατώντας ΕΔΩ

16:57 Αθηναίου, Ίνγκλις, Χέρστον, Σάκοτα, Μενσά-Μπονσού η πεντάδα της ΑΕΚ. Ουότερς, Λαρετζάκης, Μανωλόπουλος, Σκοτ, Χάγκινς αυτή του Κολοσσού.

16:55 Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων. Οι φωνές των ΑΕΚτζήδων σκεπάζουν τα πάντα.

16:45 Αισθητή η παρουσία του κόσμου της ΑΕΚ στο γήπεδο.

16:40 Στην αποστολή της ΑΕΚ βρίσκεται και ο Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος φορά τη φανέλα με το νούμερο 3 (!), παίρνοντας τη θέση του Γκάρετ Ουίλιαμσον στη 12άδα.

16:35 «Αυτό το παιχνίδι έχει σημασία ντέρμπι, η ομάδα του Κολοσσού είναι έκπληξη. Πρέπει να ξεκινήσουμε από την άμυνα, σταματώντας τα πικ εν ρολ τους», δήλωσε στην κάμερα της NOVA ο Ντράγκαν Σάκοτα. «Είναι μεγάλης δυσκολίας το συγκεκριμένο παιχνίδι, λόγω της κατάστασης του αντιπάλου» σημείωσε με τη σειρά του ο Άρης Λυκογιάννης.

18:25 Οι δύο ομάδες κάνουν προθέρμανση, ο κόσμος στο κλειστό είναι λίγος προς το παρόν.