Κορυφή για Άντερλεχτ

17:30 18/9/2011 - Πηγή: AEK365
JUPILER LEAGUE- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΓΑΝΔΗ- ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: 0-1 Στην πρώτη της φετινή ήττα υποχρέωσε η Άντερλεχτ τη Γάνδη, καθώς την κέρδισε μέσα στην έδρα της με 1-0. πλέον η αντίπαλος της ΑΕΚ βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τη Σερκλ Μπριζ. Ο Γιάκομπς παρέταξε την ομάδα του με το ίδιο σύστημα που είχε χρησιμοποιήσει και κόντρα στην ΑΕΚ,
ενώ διατήρησε και τα 10/11 της ενδεκάδας. Μοναδική αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα επί της ΑΕΚ, ήταν η χρησιμοποίηση του Οντόι, στη θέση του Βασιλέφσκι. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Άντερλεχτ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό. Σκόρερ ο δήμιος της ΑΕΚ, Σουάρες, ο οποίος νίκησε με διπλή προσπάθεια από τη βούλα του πέναλτι τον Γιοργκάνεβιτς. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Τροντ Σόλιντ προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς αλλά και πάλι η Άντερλεχτ ήταν εκείνη που απειλούσε. Μάλιστα στο 22ο λεπτό ο συνδυασμός των Σουάρες και Γιοβάνοβιτς, λίγο έλειψε να καταλήξει σε γκολ. Στην επανάληψη ο Γιάκομπς γύρισε την Άντερλεχτ αρκετά πίσω και έβγαλε από το ματς τους τρεις κορυφαίους του με την ΑΕΚ. Ο λόγος για τους Κανεσί, Σουάρες και Γιοβάνοβιτς. Από τη μεριά της η Γάνδη προσπάθησε να απαντήσει αλλά δεν κατάφερε και πολλά. ΓΑΝΔΗ: Γιοργκάνεβιτς, Μέλι, Σούλερ, Κόντε, Σκάραμποτ (86' Μ'Σιλά), Τάις, Ραφίνια, Γιόργκενσεν (84' Σουμαχόρο), Σμόλντερς, Κουλιμπαλί, Ελ Γκανασί. ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Γιουχάζ, Ντεσάχτ, Οντόι, Μπίλια, Κλιέσταν, Ζιλέ, Κουγιατέ (54' Βασιλέφσκι), Κανεσίν (64' Κανού), Γιοβάνοβιτς (79' Γιοβάνοβιτς), Σουάρες. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ