LA LIGA- 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ- ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: 4-2
Γήπεδο: Τερέσα Ριβέρο
Την εντυπωσιακή της φετινή πορεία συνεχίζει η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία επικράτησε με 42 της Σανταντέρ.
Με παίκτη λιγότερα από το 2ο μόλις λεπτό αγωνίστηκε η Ρασίνγκ Σανταντέρ, καθώς ο Τόνιο αντίκρισε απ' ευθείας κόκκινη κάρτα για πολύ σκληρό χτύπημα στον Ντιέγκο Κόστα.
Παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με 10 παίκτες, η Σανταντέρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό.
Ο Στουάνι έδωσε με το κεφάλι στον Τορεχόν, που έκανε από κοντά το 1-0. Στο 17' ο Χάιρο βγήκε απέναντι στον Ζοέλ,

αλλά δεν μπόρεσε να τον κερδίσει, ενώ στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Φερνάντες να πει όχι στον Τρασόρας.
Και κόντρα στη ροή του ματς στο 27', η Σανταντέρ με πανέμορφο πλασέ του Κόλσα έκανε το 2-0.
Η Βαγιεκάνο πίεσε πολύ στη συνέχεια κι έφτασε στ γκολ τελικά στο 45' ο Πίτι έκανε τη σέντρα και ο Μίτσου με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 2-1.
Η Βαγιεκάνο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε για το γκολ κι έφερε το ματς στα ίσια στο 63'. Ο Μάριο Φερνάντες είπε όχι στο σουτ του Ντιέγκο Κόστα αλλά στη συνέχεια ο Μίτσου ε δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-2.
Και σα να μην έφτανε αυτό για τη Σανταντέρ, στο 67' ο Ταμούδο από κοντά μετά από επέμβαση του Φερνάντες σε σουτ του Ντιέγκο Κόστα και πάλι, έφερε ανάποδα το ματς.
Μάλιστα η Βαγιεκάνο έκανε και το 42 στο 72' με τον Πίτι, ενώ στο 80' η Ράγιο είχε και ακυρωθέν γκολ με τον Ραούλ Μπράβο.
ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ζοέλ, Τίτο, Αρίμπας, Πουλίδο, Κασάδο (39' Ταμούδο), Μοβίγια (39' Πίτι), Φουέγο, Τρασόρας, Μίτσου, Αρμεντέρος (75' Ραούλ Μπράβο), Κόστα.
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Άλβαρο, Σίσμα, Μπερνάρδο, Τορεχόν, Κόλσα, Ντιόπ, Αράνα, Αντριάν (4' Μάριο Φερνάντες), Χάιρο (70' Μπαμπακάρ), Στουάνι (61' Κριστιάν).

ΧΕΤΑΦΕ- ΜΑΛΑΓΑ: 1-3
Γήπεδο: Αλφόνσο Πέρες
Στην 4η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται πλέον η Μάλαγα, η οποία επικράτησε με 2-1 μέσα στην έδρα της Χετάφε.
Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή και μόλις στο 2' η κεφαλιά του Μικού πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 4', ο Καμπαγιέρο απέκρουσε το σουτ του Κάστρο. Στο 7' και πάλι ο Μίκου έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μογιά είπε όχι στον Ροντόν
Οι δύο ομάδες είχαν πολλές φάσεις στη συνέχεια αλλά η Χετάφε ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 42'.
Ο Βαλέρα έκανε τη βαθιά μπαλιά και ο Ντιέγκο Κάστρο από κοντά έκανε το 1-0.
Η Χετάφε είχε δοκάρι με τον Γκουιθα στο 52ο λεπτό, ενώ στο 55' το σουτ του Φερνάντες πέρασε λίγο άουτ.
Η Μάλαγα έφερε το ματς στα ίσια στο 58ο λεπτό, με τον Ελισέου να νικά τον Μογιά με σουτ από πλάγια αριστερά.
Το 2-1 για τη Μάλαγα έκανε ο Τουλαλάν με έναν κεραυνό από τα 20 μέτρα στο 81ο λεπτό, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Καθόρλα στο 90+2'
ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Βαλέρα, Ντίας, Αλέξις, Μανέ, Ροντρίγκες, Λασέν, Κάστρο (80' Λεόν), Μπαράδα (63' Σαράμπια), Μίκου (69' Αριθμέντι), Γκουίθα.
ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγιέρο, Γκάμες, Ουέλινγκτον, Μα