Κυρίαρχος στο λιμάνι η Λίβερπουλ

16:45 1/10/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΒΕΡΤΟΝ- ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 0-2 Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ Νίκη ψυχολογίας πέτυχε η Λίβερπουλ κόντρα στη μισητή Έβερτον με 2-0, ωστόσο είχε σημαντική βοήθεια από τον ρέφερι της αναμέτρηση, Άτκινσον, ο οποίος άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες από το 22ο λεπτό. Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ορεξάτες στα πρώτα λεπτά και είχαν από μία σημαντική φάση η καθεμία. Στο 9' ο Χάουαρντ πραγματοποίησε σημαντική επέμβαση σε σουτ του Λουίς Σουάρες, ενώ στην κόντρα ήταν η σειρά του Ρέινα να πει
όχι σε κεφαλιά του Κέιχιλ. Παρότι όμως οι παίκτες έπαιζαν καλό ποδόσφαιρο και προσέφεραν όμορφο θέαμα, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Άτκινσον, με μια απόφασή του στο 22ο λεπτό, έβαλε φωτιά στο ματς. Ο Ρόντγουελ έκανε ένα φαινομενικά σκληρό μαρκάρισμα στον Σουάρες, ωστόσο το ριπλέι έδειξε ότι βρήκε πρώτα μπάλα. Παρόλα αυτά ο Άτκινσον προς έκπληξη όλων, απέβαλε τον Ρόντγουελ και άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες. Με παίκτη λιγότερο, η Έβερτον προσπάθησε να κρατήσει πίσω και να βγει στην κόντρα και τα κατάφερε πολύ καλά μέχρι και το 44ο λεπτό. Ο Άτκινσον παραλίγο να δώσει τη λύση και πάλι για τη Λίβερπουλ σε εκείνο το σημείο του αγώνα, καθώς σφύριξε πέναλτι σε διεκδίκηση του Γιαγκέλκα με τον Σουάρες. Παρόλα αυτά ο Χάουαρντ νίκησε από τα 11 μέτρα τον Ντιρκ Κούιτ και κράτησε όρθια την ομάδα του. Οι «κόκκινοι» είχαν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να πιέσει στην επανάληψη κι είχε καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Κάρολ στο 53ο λεπτό. Τελικά το γκολ για τη Λίβερπουλ ήρθε στο 71ο λεπτό. Ο Ενρίκε έκανε όμορφη κούρσα από αριστερά, έκοψε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Κάρολ με δεξί σουτ νίκησε τον Χάουαρντ. Η Έβερτον λύγισε από εκείνο το σημείο κι έπειτα και ο Σουάρες έκανε το 2-0 με πλασέ στο 81ο λεπτό, μετά και από μπέρδεμα της άμυνας των γηπεδούχων. Η Λίβερπουλ είχε και 2ο δοκάρι στο 92' με τον Κούιτ. ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ (78' Βέλλιος), Μπέινς, Γιαγκέλκα, Ντίστιν, Κόουλμαν (59' Ντρένθε), Κέιχιλ, Οσμάν (69' Νέβιλ), Φελαϊνί, Ρόντγουελ, Σαχά. ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Ενρίκε, Κάραγκερ, Κέλι, Σκρτελ, Ντάουνινγκ (67' Μπέλαμι), Λούκας (88' Χέντερσον), Άνταμ (67' Τζέραρντ), Σουάρες, Κάρολ, Κούιτ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ