«Λύγισε» η ΑΕΚ

21:38 22/3/2014 - Πηγή: AEK365

Αν και η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στο Ρέντη, δεν τα κατάφερε και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν έδειξε καλά στοιχεία στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός

και πήρε προβάδισμα εύκολα (17-12) και συνέχισε να ανοίγει τη διαφορά, με την Ένωση να κάνει ένα σερί στο τέλος και να μειώνει στους 4 πόντους (20-24), δείχνοντας πως στην πορεία θα μπορέσει να κάνει το παιχνίδι της.
Έτσι κι έγινε και αφού έχασε το πρώτο σετ, κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της και με καλό σερβίς και υποδοχή κατάφερε να βρει τα πατήματά της και να φτάσει στην ισοφάριση των σετ (1-1), παρά το ντέρμπι που έγινε με τις συνεχόμενες ισοπαλίες.
Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν οι «κιτρινόμαυροι» και στο τρίτο σετ. Διατήρησαν την καλή εικόνα τους και πάλεψαν για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Και εδώ οι πολλές ισοπαλίες ήταν αυτές που κυριάρχησαν με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει μετά το 22-22 και τελικά να κατακτά το σετ για το 2-1.
Η Ένωση δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς στη συνέχεια, με τους «ερυθρόλευκους» να το εκμεταλλεύονται και να δημιουργούν μεγάλη διαφορά. Αν και η ΑΕΚ προσπάθησε προς το τέλος να ανατρέψει την κατάσταση δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-20, 26-28, 25-22, 25-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 18 (13/20 επ, 4 άσσοι. 1 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες), Γιούρισιτς 9 (3/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κιόσης 8 (2/5 επ, 6 μπλοκ), Σωτηρίου 12 (8/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ - 29% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (16/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης 2 (2 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 39% άριστες)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 9 (8/25 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 44% άριστες), Τόρρες 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (5/9 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 άσσος), Παγιάν 25 (23/36 επ, 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 62% άριστες) / Γκούζντα (λ, 54% υπ - 33% άριστες), Τοκάνης, Νοβοσέλατς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).