16:56 8/12/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό- Αζαξιό: 1-0
(Ριβιέρ 75')

Με τον Φαλκάο στα πιτς η Μονακό πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Αζαξιό και ανέβηκε στη 2η θέση.

Οι Μονεγάσκοι πίεσαν σε όλο τη διάρκεια του αγώνα ενώ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα μετά από ττο 62' όταν και η Αζαξιό έχασε τον Πιεράτσι με κόκκινη. Έτσι στο 75' ο Ριβιέρ εξ επαφής μετά και από λάθος του Οτσόα, έκανε το 1-0.

Τουλούζ-Μονπελιέ: 1-1
(Αγουιλάρ 72'-Καμαρά 19')

Στο 1-1 έμειναν Τουλούζ και Μονπελιέ σε ένα σκληρό ματς.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Καμαρά, αλλά

στο 72' ο Αγουιλάρ έκανε το 1-1. Οι δύο ομάδες είδαν από μια κόκκινη (Κονγκρέ 50' και Ζεμπινά 68') κι ενώ στο 51' η Τουλούζ είχε χάσει πέναλτι με τον Μπεν Μπασάτ.

Μπαστιά-Λιόν: 1-3
(Ρασπετινό 34'- Λακαζέτ 54', Μπενζιά 57', Γκομίς 85')

Ανεβαίνει η Λιόν, καθώς πήρε σημαντικό διπλό με 3-1 μέσα στην έδρα της Μπαστιά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 34ο λεπτό με γκολ του Ρασπετινό, αλλά οι «λιονέ» έφεραν στα ίσα το σκορ στο 54' με τον Λακαζέτ. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Μπαστιά, δέχτηκε και 2ο γκολ τρία λεπτά αργότερα, από Μπενζιά αυτή τη φορά. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 85' ο ΓκομΊς κι ενώ στο 88' αποβλήθηκε ο Καχουζάκ.

Μπορντό-Λιλ: 1-0
(Κίερ 27' αυτ.)

Λύγισε η Λιλ, καθώς μετά από τρεις σερί νίκες, ηττήθηκε με 1-0 από την Μπορντό και έχασε έδαφος σχετικά με την κορυφή.

Η Μπορντό προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Κίερ στο 27ο λεπτό και παρότι στο 58΄' έχασε τον Πουντζέ με κόκκινη, άντεξε και πήρε τη νίκη.