«Λυτρωτής» Γκερέρο (VIDEO)

07:45 9/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΜΕΞΙΚΟ-ΠΕΡΟΥ 0-1 ΓΗΠΕΔΟ: ΕΣΤΑΝΤΙΟ ΜΑΛΒΙΝΑΣ ΑΡΧΕΝΤΙΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σέρχιο Πετσότα (Αργεντινή) Με καθολική επικράτηση στο δεύτερο μέρος, το Περού επικράτησε με 1-0 του Μεξικού και έχοντας μετά από δυο αγωνιστικές τέσσερις βαθμούς βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σέρχιο Μαρκαριάν ήταν ο Γκερέρο που πέτυχε και το γκολ
προς το τέλος ενώ το Μεξικό με την δεύτερη σερί ήττα μένει εκτός διοργάνωσης. Στο πρώτο μέρος, το Περού πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, έχασε δυο ευκαιρίες στο πρώτο εξάλεπτο αλλά στην συνέχεια δεν φάνηκε απειλητικό καθώς οι Περουβιανοί τα περίμεναν όλα από τον Γκερέρο που δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Αυτό ευνόησε το Μεξικό που άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Ντος Σάντος δημιούργησαν τις ευκαιρίες για γκολ. Στην πιο σημαντική από αυτές, στο 29ο λεπτό, ο Ακουΐνο την τελευταία στιγμή δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα καθώς εξουδετερώθηκε από τους αμυντικούς του Περού. Από εκείνο το σημείο παρά τις προσπάθειες του Ντος Σάντος από την μια μεριά και των Περουβιανών από την άλλη να βρουν τον Γκερέρο δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογή φάση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Περού πίεσε για το γκολ και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες όπως την κεφαλιά του Γκερέρο που πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Μίτσελ αλλά και του Βάργκας στο 59ο λεπτό με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι. Μετά από ένα διάστημα ταραχής, το Μεξικό ισορρόπησε και προσπάθησε να βγει μπροστά χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Μάλιστα, η επόμενη καλή στιγμή ανήκε και πάλι στους Περουβιανούς καθώς ο Βάργκας είχε και δεύτερο δοκάρι στο 73ο λεπτό. Η λύτρωση για το Περού ήρθε στο 82ο λεπτό, όταν ο Γκερέρο πήρε την μπάλα από κανονική θέση πλάσαρε τον Μίτσελ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και το Περού ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση. Μέχρι το τέλος, το Μεξικό δεν αντέδρασε και έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή το Περού με 1-0. ΠΕΡΟΥ: Λίμπμαν, Ροντρίγκεθ, Ακασιέτε, Βίλτσες, Μπαλμπίν, Βάργκας, Γκερέρο, Κρουσάδο (76' Γκεβάρα), Λομπατόν (86' Μπαγιόν), Ανβίντσουλα (46' Γιοτούν), Καρμόνα ΜΕΞΙΚΟ: Μίτσελ, Τσάβεζ, Μάρκεζ, Ντος Σάντος, Ακουϊνο (87' Πόνσε), Αραούχο, Ενρίκεζ, Ρεϊνόζο, Μίερ, Αγκιλάρ (46' Πατσέκο), Ρέγες