04:02 13/4/2013 - Πηγή: AEK365

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ - 31η αγωνιστική

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ-ΣΕΒΙΛΛΗ: 3-3

ΓΗΠΕΔΟ: Μπενίτο Βιγιαμαρίν

Το ντέρμπι της Ανδαλουσία ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου με την Μπέτις και τη Σεβίλλη να αναδεικνύονται ισόπαλες, 3-3. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 7ο λεπτό

πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στο γκολ του Ράκιτιτς. Ο Κροάτης "χτύπησε" και στο 19' και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Η Σεβίλλη συνέχισε να πιέζει και στο 33' ήρθε το 0-3 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Νεγρέδο. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο (43') η Μπέτις μείωσε με τον Παμπόν και μπήκε και πάλι στο ματς. Μόλις στο 54' ο Ρουμπέν Κάστρο έκανε το 2-3 ενώ δύο λεπτά μετά η Σεβίλλη έμεινε με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Μεδέλ. Με παίκτη παραπάνω η Μπέτις πίεσε και στο 89' κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Νόσα.

Ρ.ΜΠΕΤΙΣ: Αντριάν, Τσίκα, Αμάγια, Παουλάο (82'Νόσα), Άλεξ Μαρτίνεθ, Μπενιάτ, Κάνιας, Κάμπελ (65'Βαντίγιο), Χουάν Κάρλος (46'Μολίνα), Παμπόν, Κάστρο.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Κόκε, Φάσιο, Μποτία, Μορένο, Χεσούς Νάβας, Μεδέλ, Ράκιτιτς, Κοντόγκμπια (86'Μαντούρο), Ρέγες (69'Περότι), Νεγρέδο (90'Ντελ Μοράλ).