Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ

21:35 11/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη 3-2 σετ στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Είναι εντυπωσιακό πως ο ΠΑΟΚ έχανε 2-0 σετ και επικράτησε 3-2 σετ κάνοντας

μόλις την δεύτερη ανατροπή στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων τα τελευταία 15 χρόνια. Μάλιστα και η πρώτη ήταν και πάλι από τον ΠΑΟΚ στις 11/02/2011 και πάλι στην έδρα του Άρη!

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη επί του Άρη μετά από δύο ακριβώς χρόνια. Η «χρυσή» αλλαγή του Άρη Γιαμακίδη ήταν η είσοδος του Μαυροβουνιώτη στο 18-11 του 2ου σετ που βοήθησε τα μέγιστα στην υποδοχή. Από εκεί και πέρα ανέβηκε ο Πλίκας και μοίρασε γρήγορα σε Ντος Σάντος, Αρμενάκη ενώ στο 5ο σετ και στο 10-10 ο Κανέλλος έβαλε την υπογραφή του με τα καθοριστικά μπλοκ. Μετά τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 31 βαθμούς κι έμεινε «ζωντανός» στο παιχνίδι της εισόδου στην 4αδα.

Αντίθετα, ο Άρης για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα (και από τον Ολυμπιακό) έχασε 3-2 σετ ενώ ήταν μπροστά 2-0 σετ και με 27 βαθμούς έχει πλέον μαθηματικές ελπίδες για την 4αδα.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και σκληρές μονομαχίες πάνω στο φιλέ. Ο Άρης προηγήθηκε 2-0 σετ χάρις την καλή τακτική στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά και έναν εξαιρετικό Κυριακίδη που μαζί με τον Τζελάτη πήραν τις καθοριστικές «κόντρα» επιθέσεις ενώ ο πρώτος βοήθησε τα μέγιστα σε καθοριστικά μπλοκ.

Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο και τον ΠΑΟΚ να έχει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 13-15. Δύο λάθη από Ντο Σάντος, Αρμενάκη έφεραν την ισοφάριση και ο Τζελάτη έβαλε μπροστά τον Άρη για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Κανέλλος ισοφάρισε 16-16 με πρώτο χρόνο, αλλά ο Κυριακίδης με επίθεση και άσσο έβαλε για πρώτη φορά τον Άρη μπροστά με 18-16. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 19-19, αλλά με μπλοκ του Γκιρτζίκη ο Άρης βγήκε μπροστά με 21-20 και ο Κυριακίδης στη κόντρα επίθεση έφερε και πάλι +2 (22-20). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις Κανέλλου, Ντος Σάντος και την υπέρβαση του Κυριακίδη που αν και τελείωσε επιτυχημένα την επίθεση πάτησε νωρίτερα στο αντίπαλο τερέν. Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να εκμευταλευτεί το προβάδισμα. Ο Κυριακίδης με δύο μπλοκ, το ένα πάνω στον Αρμενάκη και το ένα πάνω στον Ντος Σάντος έβαλε τον Άρη μπροστά με 24-23, ενώ με τρίτο μπλοκ πάνω του Κυριακίδη πάνω στο Ντος Σάντος τελείωσε το σετ 25-23 για τον Άρη.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ έκανε διαδοχικά λάθη στην υποδοχή και οι παίκτες του δικεφάλου έκαναν διαδοχικές άουτ επιθέσεις που εκτόξευσαν τη διαφορά στο 14-10 και αργότερα στο 18-11. Εκεί ήταν η στιγμή που ο Άρης Γιαμακίδης έριξε στον αγώνα τον Μαυροβουνιώτη στη θέση του Χατζηηλιάδη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο 23-20 αλλά ο Άρης με Τζελάτη και Γκιρτζίκη σε πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ 25-21.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον αγώνα καθώς βελτίωσε την υποδοχή του, ο Πλίκας πήρε πιο γρήγορα τη μπάλα και αξιοποίησε πιο γρήγορα τον Αρμενάκη και τον Ντος Σάντος. Πάντως ο Άρης έχασε μοναδικές ευκαιρίες να τελειώσει τον αγώνα με 3-0 σετ.

Από την αρχή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 8-5 και 13-10 αλλά με το σερβίς του Γκιρτζίκη ο Άρης έτρεξε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 14-13. Ο Ντος Σάντος και ο Μαυροβουνιώτης έβαλαν και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά με 16-15 και από εκεί και πέρα έγινε μάχη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 21-20 για τον ΠΑΟΚ Με επίθεση του Κυριακίδη και δύο νέα μπλοκ του Κυριακίδη πάνω σε Ντος Σάντος και Αρμενάκη ο Άρης βγήκε μπροστά με 23-21. Η απάντηση ήρθε με μπλοκ του Αρμενάκη πάνω σε «κόντρα» του Κυριακίδη που είχε την ευκαιρία να κάνει το 24-21 αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-22 και ισοφάρισε με τον Κανέλλο, αλλά ο Άρης με μπλοκ του Κιόση στον Αρμενάκη ο Άρης έφτασε σε ματς μπολ (24-23). Ο Μαυροβουνιώτης με τον Παντακίδη έκαναν μπλοκ στον Τζελάτη (24-24) και στην επόμενη φάση νέο μπλοκ του Ντος Σάντος στον Κυριακίδη έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ στο 25-24. Ο Τζελάτη ισοφάρισε (25-25), ο Κυριακίδης έχασε το σερβίς (25-26), ενώ στη συνέχεια και ο Αρμενάκης σέρβιρε άουτ. Ο Μαυροβουνιώτης έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 27-26, ο Τζελάτη ισοφάρισε 27-27. Ο Ντος Σάντος έκανε το 28-27 για τον ΠΑΟΚ, ο Τζελάτι ισοφάρισε (28-28) και το σετ τελείωσαν ο Κανέλλος με πρώτο χρόνο και ο Αρμενάκης με μπλοκ πάνω στον Κυριακίδη κάνοντας το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ που το 2-2 έγινε 7-2 με σερί 5-0 του ΠΑΟΚ, αλλά ο Άρης δεν άφησε το σετ και με δικό του σερί 4-0 έφτασε από το 13-15 στο 17-15 με άσσο του Χαριτωνίδη. Ακολούθησαν σκληρές μάχες στο φιλέ με εναλλαγές στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει 19-19 με την άνοδο του Ντος Σάντος και του Αρμενάκη με τον τελευταίο να παίρνει δύο άσσους με τη βοήθεια του φιλέ και να κάνει το 22-20. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε τη διαφορά με νέες επιθέσεις του Αρμενάκη ο οποίος έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάκης Κάνελλος. Αν και ο Άρης ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-1, ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακό μπλοκ και επιθέσεις από Αρμενάκη, Ντος Σάντος ισοφάρισε 4-4. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 10-10 και εκεί ήταν η στιγμή που μίλησε ο Κανέλλος. Με δύο μπλοκ και μία επίθεση του Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 (13-10), ο Κυριακίδης μείωσε σε 13-11 αλλά ο ΠΑΟΚ με πλασέ του Ντος Σάντο και νέο μπλοκ του Κανέλλου τελείωσε τον αγώνα.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 28-30, 23-25, 11-15

Το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα: ΕΔΩ

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 5 άσσοι, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 30 λάθη αντιπαλων.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 18 (9/30, 3 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υποδοχή), Γκιρτζίκης 9 (7/11, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (6/7, 2 μπλοκ), Τζελάτης 31 (31/60), Ριζόπουλος 14 (13/21, 1 άσσος, 63% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-78% υπ. - 63% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Πλίκας 6 (2/2, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 4 (4/10, 80% υπ.), Κανέλλος 18 (12/19, 6 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (16/34, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντοε Σάντος 19 (15/43, 1 άσσο, 3 μπλοκ, 68% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-57% υπ. - 40% άριστες) / Μαυροβουνιώτης 12 (8/14, 4 μπλοκ, 85% υπ.), Μπερμούντεζ, Αμπουίλα