Με εκπλήξεις τα προκριματικά

16:22 10/1/2012 - Πηγή: AEK365

Τρανή απόδειξη πως το επίπεδο των Ευρωπαϊκών ομάδων χάντμπολ έχει μεγαλώσει και η... ψαλίδα έχει κλείσει, ήταν ο 3ος και 4ος γύρος των προκριματικών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013.

Στον 4ο όμιλο η Φινλανδία έδωσε την... προειδοποιητική βολή στο πρώτο ματς κόντρα στην Εσθονία χάνοντας μόλις με 31-27 και λίγα εικοσιτετράωρα αργότερα έκανε το «μπαμ» στην έδρα της κερδίζοντας με 28-27, χάρις σε 12 γκολ του Τζακ Κάρλσον.

Στον 7ο όμιλο η Λευκορωσία λίγο έλειψε να την πατήσει όπως η

Εθνική μας ομάδα, αφού μετά το εύκολο 37-19 (+18 όπως και η Ελλάδα την Κύπρο) στο πρώτο ματς στην έδρα της κόντρα στο Λουξεμβούργο στον επαναληπτικό είδε και έπαθε για να κερδίσει με 33-32 με τέρμα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Στον 5ο όμιλο έγινε άλλη μια έκπληξη αφού οι Ιταλοί «τσίμπησαν» βαθμό (25-25) κόντρα στην Λιθουανία, στην έδρα της οποίας λίγες ημέρες νωρίτερα είχαν χάσει με χαρακτηριστική ευκολία (34-25).

Στον 1ο όμιλο η Αυστρία είχε εύκολο έργο κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία, η οποία προετοιμάζεται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο πρώτο ματς -όπου έκανε ντεμπούτο και ο νέος Ισλανδός τεχνικός Πάτρεγιουρ Γιοχάνεσον- οι Αυστριακοί επικράτησαν 37-22 με 12 τέρματα του Σάντος, συμπαίκτη του Σπύρου Μπαλωμένου στη Λέομπεν. Στον επαναληπτικό η Μεγάλη Βρετανία πάλεψε μέχρι το ημίχρονο (13-17), αλλά τελικά υπέκυψε φυσιολογικά με 24-40.

Στον 2ο όμιλο η Πορτογαλία διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στην Τουρκία, κερδίζοντας την και εκτός έδρας με 34-26. Πάντως οι «Ιβηρες» χρειάστηκαν τον επιθετικό οίστρο του Ταβάρες (11 γκολ), καθώς μέχρι το 45' το σκορ ήταν 22-25.

Τέλος στον 3ο όμιλο το Μαυροβούνιο πέρασε με 37-33 από την έδρα του Βελγίου, το οποίο στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του με ένα επιμέρους σκορ 20-16 υπέρ του και παραλίγο να κάνει την μεγάλη ανατροπή, αφού στο ημίχρονο έχανε 13-21.

Αυτή την εβδομάδα θα ξεκαθαρίσουν οι προκρίσεις σε όλους τους ομίλους με τις ομάδες που θα πάρουν τις πρωτιές και θα περάσουν στα μπαράζ του Ιουνίου. Η Ολλανδία μετά την γκέλα της Εσθονίας είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση από τον 4ο όμιλο, αφού της αρκεί μία νίκη στα δύο ματς, ενώ το ίδιο ισχύει και για την Ελβετία στον 5ο όμιλο μετά την απώλεια βαθμού της Λιθουανίας στην Ιταλία. Στα ίσια θα παιχτεί η πρόκριση στους άλλους 5 ομίλους με τους «μονομάχους» να έχουν από 4 βαθμούς.