Με το δεξί Παρί, Μπιλμπάο

21:55 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE 6ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ- ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 1-2 ΓΗΠΕΔΟ: Πασιένκι Ιδανικό ξεκίνημα για την Μπιλμπάο που επικράτησε με 2-1 της Σλόβαν στη Σλοβακία. Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στο ματς και αφού δημιούργησαν δύο καλές φάσεις σκόραραν στο 13ο λεπτό με τον Σουσαέτα. Η Σλόβαν απάντησε στο 34ο λεπτό (στην πρώτη της φάση) όταν ο Γκουέντε με σουτ
έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε. Επτά λεπτά μετά όμως ο Ίκερ Μουνιαΐν με ένα εκπληκτικό γκολ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Αθλέτικ. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ο Γιορέντε έχασε μια απίστευτη ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ. Η Σλόβαν μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 46' είχε δοκάρι και στο 55' σκόραρε με τον Κλαντρούμπσκι αλλά ο διαιτητής ακύρωσε λανθασμένα το γκολ. ΣΛΟΒΑΝ: Πουτσνότσκι, Ντρομπρότκα, Γκρεντέλ (61'Ταμπόρσκι), Ζόφτσακ, Μιλίνκοβιτς (72'Λάτσνι), Κλαντρούμπσκι, Μπαγκαγιόκο, Γκουέντε, Πάουστσεκ, Χαντ (87'Χάρτιγκ), Σέμπο. ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Αμορεμπιέτα, Ιτουράσπε, Γιορέντε (89'Τοκέρο), Ντε Μάρκος, Γκαμπιλόντο (75'Νταβίντ Λόπεθ), Σουσαέτα, Ιραόλα, Γκουρπέγκι, Μουνιαΐν, Χάβι Μαρτίνεθ.   ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ- ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 3-1 ΓΗΠΕΔΟ: Παρκ ντε Πρενς Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Παρί που επικράτησε άνετα με 3-0 της Σάλτσμπουργκ. Μοιρασμένο το ματς στο πρώτο ημίωρο με μια ευκαιρία για κάθε ομάδα. Στο 34' όμως η Παρί κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ερντίντς. Ο Νενέ δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ. Οι Γάλλοι συνέχισαν να πιέζουν και αφού έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Παστόρε στο 39' πέτυχαν το 2-0 στο 44' με τον Μποντμέρ. Στο 50' ο Παστόρε δεν μπόρεσε και πάλι να σκοράρει αλλά τελικά το 3-0 ήρθε στο 67' με τον Ζερεμί Μενέζ. Το μόνο που κατάφερε η Σάλτσμπουργκ ήταν να μειώσει στο 87ο λεπτό με τον Σεκάγκια. ΠΑΡΙ Σ.Ζ.: Ντουσέζ, Μενέζ (85'Σεαρά), Καμαρά, Νενέ, Ερντίντς (64'Γκαμεϊρό), Μποντμέρ (64'Κεμπανό), Ματουιντί, Λουγκάνο, Αρμάντ, Ζαλέτ, Παστόρε. ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκούσταφσον, Μαγερχόφερ (78'Βάλνερ), Γιάντσερ, Σίμερ, Σβέντο, Ζιόμερ (46'Ούλμερ), Λίντγκρεν, Χιρλάντερ, Σεκάγκια, Λίντγκεμπ (66'Άλεξ), Λεονάρντο.