Με το ενάμισι πόδι στο Euro

22:00 6/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2012 5ος ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ: 0-2 ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό στάδιο Ελσίνκι Μόνο με θαύμα θα χάσει την πρωτιά του 5ου ομίλου η Ολλανδία, μετά και από την αποψινή της νίκη μέσα στη Φινλανδία με 2-0.
Ο Στρόοτμαν ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ και ο Χετεμάι εκείνος που δυσκόλεψε ακόμα πιο πολύ τα πράγματα για την ομάδα του, καθώς αποβλήθηκε στο 60'. Πλέον οι «οράνιε» για να χάσουν την πρώτη θέση θα πρέπει να ηττηθούν και στα δύο εναπομείναντα ματς και μάλιστα στο τελευταίο με τη Σουηδία με σκορ 3-0 και πάνω. Οι Ολλανδοί δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, με τους Φαν Μπόμελ και Σνάιντερ να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο κέντρο του γηπέδου. Οι «οράνιε» δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα να φτάσουν στο 1-0, καθώς στο 29ο λεπτό, ο Σνάιντερ τροφοδότησε τον Στρόοτμαν, ο οποίος με σουτ στην κίνησε δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χραντέσκι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με στημένες φάσεις στην αρχή της επανάληψης, ωστόσο η αποβολή του «γνωστού» μας από τη θητεία του στην ΑΕΚ, Περπαρίμ Χετεμάι, τους έκοψε τα πόδια. Ο μέσος της Κιέβο είχε δει στο 28' την πρώτη κίτρινη κάρτα, με τον διαιτητή της αναμέτρηση Γκρέφε να τον αποβάλει με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα, οι Φινλανδοί δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, όντας λιγότεροι, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Φαν Μαρβάικ, να κάνουν το τελικό 2-0 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντε Γιονγκ. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Πάσανεν (78' Ραϊτάλα), Μοϊσάντερ, Τοΐβιο, Ερεμένκο, Χετεμάι, Φορσέλ (86' Σιόλουντ), Πούκι (61' Βαΐρινεν), Αρκίβουο, Ρινγκ, Χαμαλάινεν. ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμπουργκ, Φαν ντερ Βίελ, Χέιτινγκα, Ματάισεν, Πίετερς, Φαν Μπόμελ, Φαν Πέρσι (68' Ελία), Στρόοτμαν, Χούντελααρ (68' Ντε Γιονγκ), Σνάιντερ, Κούιτ.