Με υπογραφή... Τζέκο

18:07 27/7/2013 - Πηγή: AEK365

Στο Hong Kong Stadium και κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε 1-0 την Σάντερλαντ και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά "Barclays Asia trophy".
Ο Έντιν Τζέκο όπως στον ημιτελικό έτσι και στον τελικό ήταν εκείνος που χάρισε την νίκη στην Μάντσεστερ Σίτι καθώς πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με ωραίο σουτ στο ένατο λεπτό.
Ο αγωνιστικός χώρος είχε μετατραπεί σε βούρκο λόγω της δυνατής βροχής και έτσι δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο ποιότητας με την Μάντσεστερ Σίτι να πλησιάζει στην δεύτερο γκολ όταν ο Γκάρι Γκάρντνερ λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ αλλά η μπάλα, για καλή του τύχη, χτύπησε στο δοκάρι.
Στο 65ο λεπτό, ο Τζέκο έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 όταν εκτέλεσε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.