Μεγάλα διπλά για Μπριζ και Μπέρμιγχαμ

22:10 29/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE- 8ος ΟΜΙΛΟΣ- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 8ος ΟΜΙΛΟΣ ΜΑΡΙΜΠΟΡ- ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: 1-2 Γήπεδο: Λιούντσκι Παρά το τραγικό γκολ που δέχτηκε, η Μπέρμιγχαμ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τη νίκη με 2-1 μέσα στην έδρα της Μάριμπορ. Έτσι οι Άγγλοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης, με τους Σλοβένους να μένουν στους μηδέν βαθμούς. Η Μάριμπορ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 18ο λεπτό. Ο Μεζγκά έκανε σέντρα από αριστερά,
ο Ταβάρες έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ντόιλ πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση. Όσο καλή επέμβαση έκανε στο 18' ο Ντόιλ, άλλο τόσο τραγικό λάθος έκανε στο 31'. Ο Σπέκτορ γύρισε τη μπάλα στον Ντόιλ, ο οποίος προσπαθώντας να διώξει την έχασε και ο Βολάς απλά την έσπρωξε στα δίχτυα. Η Μπέρμιγχαμ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια στην επανάληψη και τα κατάφερε στο 64ο λεπτό από το πουθενά. Ο Μπούρκε τροφοδοτήθηκε από τον Κινγκ, τρίπλαρε έναν αμυντικό και πλάσαρε ιδανικά τον Χαντάνοβιτς. Οι Άγλλοι ωστόσο δε συμβιβάστηκαν με το Χ και πίεσαν κι άλλο με αποτέλεσμα να γυρίσουν το ματς στο 79ο λεπτό. Σκόρερ ο ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Ποτοκάρ, Βίλερ, Άργκους, Μίλετς, Μεζγκά (87' Τσρνιτς), Τσβιγιάνοβιτς (71' Ιμπραΐμι), Λέσγιακ, Μέρτελι (82' Μπέριτς), Μάρκος, Βολάς ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Ντόιλ, Κάλντγουελ, Ιμπάνιεθ, Ρίντζγουελ, Μπουρκέ, Μποσεζούρ, Γκομίς, Έλιοτ, Φαχέι, Σπέκτορ, Κινγκ (65' Ζίγκιτς). ΜΠΡΑΓΚΑ- ΜΠΡΙΖ: 1-2 Γήπεδο: Εστάντιο Μουνισιπάλ Το δύο στα δύο και μάλιστα μέσα στην έδρα της Μπράγκα έκανε η Μπριζ, η οποία πήρε τη νίκη με 2-1 και βρίσκεται μόνη πρώτη. Η Μπράγκα απείλησε πρώτη στο 9ο λεπτό με τον Κούσεμανς να αποκρούει το σουτ του Άλαν, ενώ ο ίδιος παίκτης αστόχησε από καλή θέση στο 12'. Από τη μεριά της η Μπριζ είχε ένα καλό σουτ με τον Βάσκεθ στο 16' και στο 25' με τον Βλέμινκξ. Η Μπράγκα μπήκε πιο σοβαρά και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 53ο λεπτό με τον Έλντερ Μπαρμπόσα. Η Μπριζ προσπάθησε να απαντήσει στο 61ο λεπτό, αλλά το σουτ του Άκπαλα σταμάτησε στον Κιμ, ενώ στην κόντρα ο Λίμα παρά λίγο να κάνει τη ζημιά στους Βέλγους. Παρόλα αυτά, η Μπριζ πίεσε και κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 71ο λεπτό με τον Άκπαλα. Η Μπράγκα κατέρρευσε στη συνέχεια και η Μπριζ πέτυχε το τεράστιο αυτό διπλό με ένα γκολ του Ντονκ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ΜΠΡΑΓΚΑ: Κιμ, Έβερτον, Μπαϊάνο, Έλντερσον, Βινίτσιους, Μοσορό (64' Σαλίνο), Ντζαμάλ (83' Καρλάο), Βιάνα, Μπαρμπόσα (75' Νούνο Γκόμες), Λίμα, Άλαν. ΜΠΡΙΖ: Κούσεμανς, Άλμεμπακ, Χόφκενς, Ντονκ, Χεγκλί, Ζίμλινγκ, Ρεφαέλοφ (74' Ντε Γιόνγκε), Βάσκεθ, Οντζίντζα, Βλέμινκξ (32' Άκπαλα), Μονιέ (89' Μπλοντέλ).