ΓΗΠΕΔΟ: Skoda Ξάνθη Αρένα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ.Λιαχούδης

Με... επική ανατροπή η Ξάνθη

πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα επικρατώντας τελικά με 3-2.

Εκπληκτικό το πρώτο μέρος με τον Απόλλωνα να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και στο 12' με ένα φοβερό γκολ από τον Κόρμπο. Στο 25' ο Γκουέλα εκμεταλλεύτηκε την κακή επέμβαση του Ζαρόπουλου και έγραψε το 0-2. Η Ξάνθη όμως αντέδρασε και στο 32' μείωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κάλβο. Οκτώ λεπτά μετά ο Σολτάνι έδωσε στον Σολάρι ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει.

Κακό το πρώτο μέρος με την Ξάνθη να έχει μια φλύαρη υπεροχή. Μάλιστα ήταν ο Απόλλωνας ο οποίος στο 78' είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Πετρόπουλος από καλή θέση σούταρε άουτ. Έξι λεπτά μετά όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή όταν μετά από σέντρα του Μπαξεβανίδη ο Σολάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΞΑΝΘΗ (Ρ. Μάουερ): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Ντε Γκούζμαν (46'Φλίσκας), Ντιέ (70'Εστράδα), Γούτας, Μουκουάνα, Σολάρι, Σολτάνι, Κάλβο (82'Μαρίν), Χοσέμι, Μάνταλος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜ. (Αλ. Βοσνιάδης): Τζόρβας, Αργυρόπουλος (52'Χατζηζήσης), Δεληζήσης, Παπαζαχαρίας, Διαμάντης, Κόρμπος, Καμαρά, Φαρινόλα (87'Μίνγκας), Πετρόπουλος, Μπάρκογλου (46'Έγκον), Γκουέλα