Μεγάλη νίκη για Φοίνικα

23:13 13/10/2012 - Πηγή: AEK365

Όλα τα είχε η αναμέτρηση της Κηφισιάς με τον Φοίνικα στο Ζηρίνειο. Γεμάτο γήπεδο, εξαιρετική ατμόσφαιρα, δυνατές μάχες στο φιλέ και μεγάλη αγωνία. Τους τρεις βαθμούς της νίκης κατέκτησαν οι φιλοξενούμενοι επικρατώντας με 3-1 (25-22, 14-25, 31-33, 23-25), σε ένα ματς όπου θα μπορούσε πολύ άνετα ο νικητής να ήταν η Κηφισιά.

Άλλωστε με εξαίρεση το δεύτερο σετ στο οποίο οι νησιώτες έκαναν πλάκα, όλα τα υπόλοιπα ήταν ντέρμπι και κυρίως τα δύο τελευταία, με αποκορύφωμα το 4ο. Εκεί που οι παίκτες του

Χρήστου Πάτρα έδειξαν πως θα το κατακτούσαν άνετα, καθώς προηγήθηκαν με 5-13. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 16-16. Και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν σοβαρό προβάδισμα με 20-23, αλλά εκ νέου η ομάδα του Αρσενιάδη όχι μόνο αντέδρασε, αλλά και πέρασε μπροστά με 24-23, για να πάει τελικά το σετ στον Φοίνικα με το εκπληκτικό 31-33.

Παρότι ψυχολογικά οι γηπεδούχοι δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση, χάνοντας έτσι το προηγούμενο σετ και παρότι που είδαν και πάλι τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι την διαφορά (8-14), έδειξαν πως όποιος θα θέλει να περάσει από το Ζηρίνειο θα πρέπει να ματώσει. Ο Φοίνικας μάτωσε, αλλά τους τρεις πολύτιμους βαθμούς τους πήρε.

Για να τους πάρει είχε σε καταπληκτική μέρα τον Μπέμε με 23 πόντους και τον Λάππα που πρόσθεσε 17 με εξαιρετικά στατιστικά. Για τους ηττημένους ο Καριπίδης ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπέλλος με 18.

Τα σετ: 25-22, 14-25, 31-33, 23-25

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 1 (1/2 επ,), Σαρικεΐσογλου 6 (6/16 επ., 50% υπ. - 18% άριστες), Παπαδόπουλος 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ), Μπέλλος 18 (18/29 επ.), Καριπίδης 21 (16/34 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (59% υπ. - 59% άριστες) / Ρεζκ, Κούνας 1, Παπαγγελόπουλος 4 (3/5 επ., 1 άσο), Δεληπρίμης

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 10 (4/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κουρνέτας, Θάνος 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 23 (19/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κράουζε 16 (14/24 επ., 2 1 μπλοκ, 53% υπ. - 43% άριστες), Λάππας 17 (16/20 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Γκαράς 65% υπ. - 35% άριστες) / Αρβανίτης, Ματσακόν, Τσέργας , Ίλιτς

Αρσενιάδης: «Ήταν καλύτερος ο Φοίνικας»

Επίδειξη ήθους από τον τεχνικό της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη ο οποίος μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα παραδέχτηκε την ανωτερότητα του αντιπάλου, παρότι το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Συγχαρητήρια στον Φοίνικα ήταν καλύτερος από εμάς, όμως πιστεύω ότι μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από το ματς. Δεν έμεινα ευχαριστημένος από την απόδοση μας καθώς ξέρω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Δεν πιέσαμε τον Φοίνικα εκεί που έπρεπε και γενικά δεν έχουμε φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Έχουμε μεγάλες δυνατότητες και δρόμο μπροστά μας. Παρότι κι οι δύο ομάδες ανέτοιμες, το παιχνίδι ήταν καλό για τον κόσμο, με διακυμάνσεις και τρία γεμάτα σετ».

Πάτρας: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου»