23:56 5/2/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΡΣΕΙΓ- ΛΙΟΝ: 2-2
Γήπεδο: Βελοντρόμ
Στο 2-2 έμειναν Μαρσέιγ και Λιόν κι έμειναν κι άλλο πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν.
Η Λιόν είχε πολύ μεγάλη φάση στο 9ο μόλις λεπτό, με τον Γκομίς να σουτάρει από τα ύψος του πέναλτι και τον Μανταντά να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.
Τελικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Σεϊρού μετά από γύρισμα του Μπραντάο.
Μάλιστα στο 34ο λεπτό ο Αμαλφιτανό έστρωσε δεξιά στον Μπραντάο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το

2-0.
Δύο λεπτά αργότερα, η Λιόν μείωσε σε 2-1. Ο Μπριάν έβγαλε τον Γκομίς απέναντι από τον Μανταντά και ο φορ της Λιόν πλάσαρε εύστοχα. Μάλιστα οι «λιονέ» έφεραν το ματς στα ίσια πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45+1'.
Ο Σισοκό έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντιαβαρά κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δεν είχαν ευκαιρίες για γκολ και το 2-2 δεν πρέπι να ικανοποίησε καμία από τις δύο.
ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ντιαβαρά (69' Φανί), Νκουλού, Κομπορέ (82' Τραορέ), Ντιαρά, Σεϊρού, Αμαλφιτανό, Μπραντάο, Ρεμί.
ΛΙΟΝ: Γιορίς, Ρεβεγιέρ, Κονέ, Ουμτιτί, Σισοκό, Μπριάν, Γκοναλόν, Κάλστρομ, Μπαστός, Γκομίς (63' Γκρενιέ), Λισάντρο Λόπες.