Μόνη πρώτη η Αθλέτικ

00:00 30/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ 3-0 ΓΗΠΕΔΟ: Red Bull Αρίνα Στο «κόλπο» της πρόκρισης μπήκε ξανά η Σάλτσμπουργκ. Η Αυστριακή ομάδα επικράτησε με 3-0 της Σλόβαν, «πετώντας» εκτός διεκδίκησης τους Σλοβάκους. Λυτρωτής, ο Λεονάρντο, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του φετινό γκολ
απέναντι σε ομάδα από την συγκεκριμένη χώρα (πέτυχε δύο με την Σένιτσα). Το άλλο γκολ ο Σάρατε. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο-τρεις καλές στιγμές μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Πιο ουσιαστική, η Σάλτσμπουργκ έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με πιο σπουδαία αυτή στο 26'. Τα «κάστανα από την φωτιά έβγαλε τελικά ο Λεονάρντο, μετουσιώνοντας την πίεση της ομάδας του σε γκολ. Ο επιθετικός στο 60' μετά από σέντρα του Γιάντσερ άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Τα πράγματα από εκείνη τη στιγμή και μετά έγιναν πιο εύκολα για τους Αυστριακούς, οι οποίοι έκαναν και το 2-0 στο 76' με τον Σάρατε. Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα έβαλε για την Σάλτσμπουργκ ο Σβέντο στις καθυστερήσεις. ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκούσταφσον, Σβέγκλερ, Πάσανεν, Σίμερ(88' Λίντγκρεν), Ούλμερ, Σεκάγκια, Σβέντο, Ζίομερ, Σάρατε(83' Μάϊρερχόφερ), Γιάντσερ, Λεονάρντο(86΄ Τέιγκλ) ΣΛΟΒΑΝ: Χρόσο, Ντομπρότκα, Μπαγκαγιόκο, Γκουεντέ, Χαντ, Ντοσουντίλ, Γκρεντέλ (54' Ζόφκακ), Μιλίνκοβιτς, Κλάντρουμπσκ(76' Στεπανόφσκι), Λάτσνι, Σέμπο. ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΠΑΡΙ Σ.Ζ. 2-0 ΓΗΠΕΔΟ: Σαν Μαμές «Αφεντικό» του ομίλου της από πολύ νωρίς γίνεται η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα από την χώρα των Βάσκων επικράτησε στο ντέρμπι, της Παρί με 2-0 και πέρασε στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς. Μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο του Σαν Μαμές στο πρώτο ημίχρονο και αυτή ήταν η Αθλέτικ. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 20' ο Γκαμπιλόντο με ένα καταπληκτικό «βον-πλανέ» άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του α' μέρους, με τον Σουσαέτα έκαναν και το 2-0. Σα να μην έφτανε αυτό για την Παρί, ήρθε και η αποβολή του Σισοκό στο 52' με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Μουνιαΐν. Η Αθλέτικ συνέχισε να πιέζει, ωστόσο από κάποιο σημείο και μετά πάτησε «φρένο» και το 2-0 έμεινε ως το τέλος με την Παρί να έχει δύο καλές στιγμές ώστε να μειώσει το σκορ. Μάλιστα, ο τεχνικός των γηπεδούχων βρήκε την ευκαιρία και απέσυρε μερικά από τα «βαριά του όπλα» για να πάρουν τις απαραίτητες ανάσες. ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Αμορεμπιέτα, Εκίθα, Αουρτενέτσε, Γκαμπιλόντο(78' Ιμπάϊ Γκόμεθ), Σουσαέτα(72΄ Ιτουράσπε), Χάβι Μαρτίνεθ, Ντε Μάρκος, Γιορέντε, Μουνιαΐν(82' Τεκέρο) ΠΑΡΙ Σ.Ζ.: Ντουσέ, Τιενέ, Λουγκάνο, Αρμάντ, Ζαλέ, Μποντμέρ(66' Ματουϊντί), Σαντόμ, Σισοκό, Νενέ(76' Σεάρα), Ερντίνκ, Παστόρε (58' Μπάχεμπεκ)