Μουντιάλ U-17: Τρίτη η Γερμανία (VIDEO)

12:00 11/7/2011 - Πηγή: AEK365
Ο μικρός τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-17 ανάμεσα σε Γερμανία και Βραζιλία προσέφερε στους θεατές γκολ και θέαμα με τους Γερμανούς να επικρατούν με 4-3 και να καταλαμβάνουν την τρίτη θέση. Ο Αϊντίν στο 20ο λεπτό έβαλε μπροστά την Γερμανία στο σκορ αλλά μόλις για δυο λεπτά καθώς στο 22ο λεπτό ο Ουέλινγκτον ισοφάρισε για την Βραζιλία. Μάλιστα οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να προηγηθούν με 3-1 χάρη σε δυο γκολ του Ολιβέιρα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Γερμανία μείωσε σε 3-2 με τον Γκέντερ και στο δεύτερο ολοκλήρωσε την ανατροπή. Αρχικά, ο Αϊτσιγέκ ισοφάρισε σε 3-3 στο 53ο λεπτό και στο 63ο και πάλι ο Αϊντίν διαμόρφωσε το τελικό 4-3 για την Γερμανία. Σημειώνεται πως η Εθνική Γερμανίας U-17 επιστρέφει στα μετάλλια για πρώτη φορά μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Κορέας το 2007 όταν και πάλι είχε καταλάβει την τρίτη θέση.