Μουντιάλ U-20: Νίκες για τα φαβορί

10:50 1/8/2011 - Πηγή: AEK365
Στο Παγκόσμιο Κύπελλο U-20 που διεξάγεται στην Κολομβία, Ισπανία και Νιγηρία επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που τους συνοδεύει επικρατώντας στα πρώτα παιχνίδια τους. Οι Ίβηρες, για τον Γ' Όμιλο, επικράτησαν της Κόστα Ρίκα με 4-1 χάρη σε δυο γκολ του Ροντρίγκο Μορένο ενώ από ένα σημείωσε ο Κόκε με τον Ίσκο. Για την Κόστα Ρίκα είχε μειώσει προσωρινά ο Ρουίς. Για τον ίδιο όμιλο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόμι Όαρ ένα λεπτό πριν την λήξη, η Αυστραλία πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Ισημερινό ο οποίος δεν κατάφερε να κρατήσει
μέχρι τέλος το προβάδισμα που είχε πάρει από το 24ο λεπτό με τον Γκοβέα. Για τον Δ' Όμιλο, το άλλο φαβορί της διοργάνωσης, η Νιγηρία κέρδισε την Γουατεμάλα με 5-0 με δυο γκολ του Εντάφε Εγκμπέντι ενώ από ένα πέτυχαν οι Αγιαγκούν, Καγιόντε και Μούσα. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σαουδική Αραβία με γκολ των Γιασίρ και Φχαντ επικράτησε 2-0 της Κροατίας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες: Γ' ΟΜΙΛΟΣ Κόστα Ρίκα-Ισπανία 1-4 Αυστραλία-Ισημερινός 1-1 1.Ισπανία 3(1) 4-1 2.Ισημερινός 1(1) 1-1 3.Αυστραλία 1(1) 1-1 4.Κόστα Ρίκα 0(1) 1-4 Δ' ΟΜΙΛΟΣ Νιγηρία-Γουατεμάλα 5-0 Κροατία-Σαουδική Αραβία 0-2 1.Νιγηρία 3 (1) 5-0 2.Σαουδική Αραβία 3 (1) 2-0 3.Κροατία 0 (1) 0-2 4.Γουατεμάλα 0(1) 0-5