Μουντιάλ U-20: Πέρασε η Αγγλία

11:30 6/8/2011 - Πηγή: AEK365
Γαλλία, Πορτογαλία, Καμερούν, Αγγλία και Βόρειος Κορέα προκρίθηκαν στην φάση των "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-20 που διεξάγεται στην Κολομβία. Οι Άγγλοι εκμεταλλευόμενοι τα αποτελέσματα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση με τρεις βαθμούς ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες. Στον Α' Όμιλο, η διοργανώτρια Κολομβία ολοκλήρωσε την φάση των ομίλων με το απόλυτο των νικών επικρατώντας και της Βορείου Κορέας με 1-0. Το γκολ
του Λουίς Μουριέλ στο 37ο λεπτό δεν ικανοποίησε μόνο τους νικητές αλλά και τους ηττημένους καθώς η Βόρειος Κορέα προκρίθηκε ως μια από τις καλύτερες τρίτες συγκεντρώνοντας τρεις βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου χρειάστηκε η αποβολή του Μοχάμεντ Κονάτε στο 69ο λεπτό για να κάμψει η Γαλλία την αντίσταση του Μάλι και να πάρει την πρόκριση. Οι Γάλλοι μέσα σε επτά λεπτά, 70'και 77' λεπτό, σημείωσαν δυο γκολ με τον Σεντρίκ Μπακαμπού και τον Αλεξάντρ Λακαζέτ αντίστοιχα με το Μάλι να τερματίζει τελευταίο δίχως να έχει σκοράρει. Την πρώτη θέση του Β' Ομίλου και ταυτόχρονα την πρόκριση στους "16" εξασφάλισε και η Πορτογαλία η οποία κέρδισε με 1-0 την Νέα Ζηλανδία. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μάριο Ρουί στο 31ο λεπτό. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Καμερούν με γκολ του Εμπόνγκο στο 28ο λεπτό επικράτησε της Ουρουγουάης με 1-0 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση αφήνοντας τους Ουρουγουανούς τελευταίους. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες: Α' ΟΜΙΛΟΣ Κολομβία-Βόρειος Κορέα 1-0 Γαλλία-Μάλι 2-0 1.Κολομβία 9(3) 7-1 2.Γαλλία 6(3) 6-5 3.Βόρειος Κορέα 3(3) 3-4 4.Μάλι 0(3) 0-6 Β' ΟΜΙΛΟΣ Πορτογαλία-Νέα Ζηλανδία 1-0 Ουρουγουάη-Καμερούν 0-1 1.Πορτογαλία 7(3) 2-0 2.Καμερούν 4(3) 2-2 3.Νέα Ζηλανδία 2(3) 2-3 4.Ουρουγουάη 2(3) 1-2