Μουρίνιο: Έλαμψαν οι προσωπικότητες

10:40 25/9/2011 - Πηγή: AEK365
Σημαντική και αδιαμφισβήτητη χαρακτήρισε την νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Ράγιο Βαγεκάνο ο Ζοσέ Μουρίνιο μια νίκη που ήρθε, σύμφωνα με τον Πορτογάλο τεχνικό, χάρη στις προσωπικότητες της ομάδας. Σε δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης τόνισε: "Όταν έχεις μια εβδομάδα με αρνητικά αποτελέσματα, αυτό που χρειάζεται η ομάδα είναι να έχει μια καλή αρχή, να σκοράρει και να ηρεμήσει. Τα πράγματα γίνονται ακόμα δυσκολότερα όταν βρίσκεσαι να χάνεις στο σκορ με 1-0, με το που ξεκινάει το παιχνίδι, αλλά οι προσωπικότητες λάμπουν μέσω δύσκολων καταστάσεων και η
ομάδα αντέδρασε. Είχαμε 20 με 25 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αλλάξαμε, πήραμε ρίσκα, αντιδράσαμε καλά και πήραμε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Σκοράραμε στην αρχή του δεύτερου μέρους και οι συνθήκες ήταν καλές για εμάς ώστε να είμαστε πιο ήρεμοι και καλύτεροι. Μετά σκόραραν σε μια περίπτωση που δεν μου άρεσε καθόλου. Τα στημένα είναι ένα βασικό κομμάτι του ποδοσφαίρου και αποτύχαμε δίνοντας ζωή στην Ράγιο. Παίξαμε καλά μετά το γκολ τους. Αμυνθήκαμε και οι γραμμές μας με τέσσερις παίκτες ήταν πιο συμπαγείς και έψαχναν την αντεπίθεση. Νικήσαμε δικαίως έναν αντίπαλο που έδειξε γιατί κέρδισε το πρωτάθλημα στην Segunda Division την περασμένη σεζόν και γιατί έχει τόσο καλό σερί φέτος, παρά τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν. Ήταν μια σημνατική και αναμφισβήτητη νίκη για εμάς". Στην συνέχεια ο Μουρίνιο θέλησε να σταθεί στην απόδοση του Κακά και του Οζίλ λέγοντας: "Ο Κακά και ο Οζίλ έπαιξαν κοντά στην αντίπαλη εστία. Δεν είχαμε πραγματικό... δεκάρι στο γήπεδο, αλλά υπήρχαν τρεις εξαιρετικοί πλέιμεϊκερ εκεί έξω. Ξεκινήσαμε προσπαθώντας περισσότερο. Είναι ντροπή που αναγκάστηκα να αντικαταστήσω τον Κακά όταν μείναμε με δέκα παίκτες επειδή είχε καλή παρουσία. Τόσο ο Κακά όσο και ο Οζίλ πρέπει να είναι προετοιμασμένοι τόσο σωματικά όσο και πνευματικά για να μπορούν να παίζουν πιο κοντά ο ένας στον άλλο στον χώρο του κέντρου. Δεν είναι εύκολο για αυτούς να το κάνουν για 90 λεπτά. Έχει ρίσκο. Πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμοι και να ξέρουν ότι ο Τσάμπι Αλόνσο δεν μπορεί να παίζει μόνος του στο κέντρο για 90 λεπτά. Και οι δυο ανταποκρίθηκαν πολύ καλά. Δημιούργησαν ρήγματα τον αντίπαλο και κάλυψαν τα δικά μας. Έπαιξαν καλά. Ήταν μια κατάσταση ρίσκου, αλλά την μετέτρεψαν σε θετικό σενάριο για την ομάδα".