Νέα παράγκα με Σάββα

21:51 3/12/2011 - Πηγή: AEK365

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του από το νέο του πόστο στον Ολυμπιακό ο Σάββας Θεοδωρίδης. Ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-0 τον Παναιτωλικό στο Καραϊσκάκη, σε ένα ματς... παρωδία, καθώς η διαιτησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο ώστε ο τραγικός αγωνιστικά Ολυμπιακός

να μη χάσει κι άλλους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Από το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησαν όλα, όταν ο σαφώς καλύτερος Παναιτωλικός δεν κατάφερε να προηγηθεί με τον πρώτο βοηθό διαιτητή, Γεωργακάκο, να σηκώνει το σημαιάκι του καταλογίζοντας ανύπαρκτα οφ σάιντ εις βάρος των φιλοξενουμένων που έβγαιναν τετ α τετ με τον Μέγερι! Συν τοις άλλοις ο διαιτητής Παππάς «απαγορευόταν» να δώσει φάουλ υπέρ του Παναιτωλικού γύρω από την περιοχή του Ολυμπιακού, ενώ οι κάρτες για τους «ερυθρόλευκους» απλά δεν υπήρχαν. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0 σκορ.

Και επειδή ο Ολυμπιακός... ζοριζόταν να φτάσει στο γκολ, με τον Παναιτωλικό να κρατά άνετα το σκορ στο μηδέν, φτάσαμε στο 60' όπου ναι μεν σωστά καταλογίσθηκε το πέναλτι του Ρότσα στον Αμπντούν (το έκανε γκολ έπειτα ο Πάντελιτς), αλλά η απευθείας κόκκινη κάρτα στον μέσο του Παναιτωλικού ήταν λανθασμένη! Με 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού και 10 η ομάδα του Αγρινίου το παιχνίδι άλλαξε άρδην. Επειδή όμως ο Ολυμπιακός, όπως προείπαμε ήταν τραγικός και προκειμένου να μη γίνει καμιά... στραβή, ο βοηθός Γεωργακάκος σε... συνεργασία με τον Τζιμπούρ «καθάρισαν» το ματς: Ο βοηθός δεν καταλογίζει οφ σάιντ τον φορ του Ολυμπιακού, έπειτα από πάσα του Πάντελιτς, όντας μπροστά από την άμυνα των φιλοξενουμένων τουλάχιστον 4 μέτρα! Ο Γεωργακάκος φάνηκε να ισχυρίζεται στους παίκτες του Παναιτωλικού, που έπεσαν πάνω του (και δικαιολογημένα) να διαμαρτυρηθούν, ότι την πάσα στον Τζιμπούρ έδωσε αντίπαλος παίκτης!
Η επιλογή του Βαγγέλη Μαρινάκη λοιπόν να καλέσει πίσω τον Σάββα Θεοδωρίδη, μετά το 2-0 της Τρίπολης, απέδωσε αμέσως καρπούς και με τον πιο πειστικό μάλιστα τρόπο...

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σκούρα τα βρήκε ο Ολυμπιακός, από το πρώτο κιόλας λεπτό, κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πιέσουν ωστόσο η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ανταπεξήλθε και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Τα διαιτητικά λάθη δεν επέτρεψαν στον Παναιτωλικό να κάνει ευκαιρίες αφού σε μία κόντρα των Αγρινιωτών δόθηκε λανθασμένα οφσάιντ στον Καμαρά, ο οποίος έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μέγιερι. Επιπλέον το ίδιο συνέβη και σε μια φάση του Χαριστέα ο οποίος έβγαινε απέναντι από την εστία του Ολυμπιακού με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να τον τραβάει από το σορτσάκι και τον Παππά να δείχνει να συνεχιστεί το ματς. Σα να μην έφτανε αυτό, ο διαιτητής Παππάς έδινε πολλά και εύκολα σφυρίγματα υπέρ του Ολυμπιακού μη επιτρέποντας με αυτό τον τρόπο στον Παναιτωλικό να επιτεθεί. Η στρατηγική που ακολούθησε ο Παναιτωλικός στο δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να απειλήσει την εστία του Μπλάζιτς.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεύτερο 45λεπτο και τα όργια του κυρίου Παππά συνεχίζονται. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να προβληματίζεται από τον Παναιτωλικό μέχρι το 60'. Ο Ρότσα ανατρέπει