Νίκη με ανατροπή

22:18 2/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός παρότι έχανε με 2-0 σετ νίκησε τον Άρη 3-2 στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ και για τρίτο συνεχόμενο αγώνα (δύο στο πρωτάθλημα και ένα στο κύπελλο) επικράτησε στο τάι μπρέικ παίζοντας συνολικά 15 σετ σε έξι ημέρες.

Ο Άρης ξεκίνησε

δυνατά τον αγώνα, πίεσε τον Ολυμπιακό με το σερβίς του και με σταθερή υποδοχή αλλά και καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί 2-0 σετ. Η είσοδος του Παπαδόπουλου στη θέση του εξαντλημένου (λόγω της ίωσης) Σαμαραγδή από το 3ο σετ, η βελτίωση της υποδοχής και η σταδιακή πτώση του Άρη έκριναν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Δημήτρης Καζάζης αφιέρωσε τη νίκη στα 21 θύματα της «Θύρας 7» που «χάθηκαν» το 1981 και μάλιστα κρατήθηκε κι ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 1-2 πόντους μέχρι και το 24-22 όταν ο Κοκκινάκης έφερε το πρώτο σετ μπολ. Τρία λάθη από Φιλίποφ (χαμένο σερβίς), Ιορντάνοφ (άουτ επίθεση), Ποτόσνικ (άουτ επίθεση) έφεραν τον Άρη μπροστά με 25-24, ο Κοκκινάκης ισοφάρισε 25-25 αλλά ο Τζελάτης με επίθεση και ο Κυριακίδης με άσσο έκαναν το 27-25.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ μέχρι το 12-9 για τον Ολυμπιακό. Τα σερβίς του Κιόση έφεραν σερί 4-0 και ο Άρης μπήκε στη θέση του «οδηγού» με 14-12. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το προβάδισμα με 24-22, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με επιθέσεις από Παπαδόπουλο, Κοκκινάκη. ΟΚυριακίδης έβαλε και πάλι μπροστά τον Άρη με 25-24, αλλά με το χαμένο σερβίς του Ντίνα και τον άσσο του Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 26-25. Ο Κοκκινάκης έχασε το σερβίς αλλά ο Παπαδόπουλος σε πρώτο χρόνο κάρφωσε άουτ (27-26 για τον Άρη). Ο Ιορντάνοφ ισοφάρισε (27-27), Ο Τζελάτη έβαλε τον Άρη για τέταρτη φορά μπροστά με 28-27. Ο Κυριακίδης έχασε το σερβίς (28-28) και τελικά με επιθέσεις των Κιόση, Τζελάτη τελείωσε το σετ 30-28 και 2-0 σετ για τον Άρη.

Στο 3ο σετ ο Άρης προηήθηκε 16-15 αλλά ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και με πρωταγωνιστή τον Ποτόσνικ έκανε σερί 3-0 βγαίνοντας μπροστά με 18-16. Στο 20-19 η επίθεση του Κοκκινάκη και το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Ριζόπουλο άνοιξε τη διαφορά και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στον αγώνα και ήταν μπροστά με 15-12. Ο Τζελάτη σέρβιρε, ο επότπης έδωσε τη μπάλα άουτ, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και ο Γεωργουλέας έδειξε κίτρινη κάρτα στον Τζελάτη κάνοντας το σκορ 17-12. Εκεί κρίθηκε και το σετ.

Στο 5ο σετ από το 2-2 και μετά ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα με 1-2 πόντους χωρίς οι παίκτες του να κάνουν το χοντρό λάθος κι έτσι πέτυχαν άλλη μια ανατροπή διατηρώντας το αήττητο στην έδρα τους για το εφετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Φραγκάκης

Τα σετ: 0-2 (25-27, 28-30, 25-21, 25-16, 15-13)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Άρη: 6 άσσοι, 59 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Γιούρισιτς 11π. (7/14, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (2/2), Ποτόσνικ 17 (15/20, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 22 (20/31, 2 άσσοι), Ιορντάνοφ 18 (17/28, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 67% υπ., 50% άριστες), Σωτηρίου, Παπαδόπουλος 10 (6/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος).
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20π. (17/30, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντίνας 7 (6/8, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2 , 1 άσσος), Κιόσης 9 (5/11, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζελάτης 18 (18/38), Ριζόπουλος 14 (12/22, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 67% υπ., 57% άριστες), Ωρολογάς, Τσομπάνογλου.