Νικηφόρα πρεμιέρα για ΟΣΦΠ

19:30 15/10/2011 - Πηγή: AEK365

Μετά από τρεις σερί χρονιές, όπου ξεκινούσε τη σεζόν με ήττα (και εντός έδρας μάλιστα), ο Ολυμπιακός έδωσε τέλος σ' αυτή την αρνητική παράδοση, επικρατώντας με 3-0 σετ του Απόλλωνα Καλαμαριάς στo κλειστό του Ρέντη.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης επέλεξε να μην ρισκάρει με τον τραυματία Παύλο Κουζούνη (ήταν στην αποστολή) χρησιμοποιώντας ως λίμπερο τον Σωτηρίου, αλλά είχε στο βασικό σχήμα τον Κολομβιανό Χιμνένες (ολοκλήρωσε το ματς χωρίς κανένα λάθος στην

επίθεση και έχοντας μόνο 4 χαμένα σερβίς), ενώ από τον Απόλλωνα απουσίαζε ο Σέρβος Ουσίλιανιν.

Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του Πετρέα (γενικά έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση) ξέφυγε 7-4και έφτασε στο 16-12 με άνεση. Η Καλαμαριά όμως δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 19-17 και μέχρι το σκορ να γίνει 22-20 είχε χάσει τρεις κόντρα επιθέσεις για να τελειώσει το σετ με χαμένο σερβίς του Μπόγιτς.

Στο β' σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-6, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν μειώνοντας σε 10-8, όμως η χαμένη κόντρα του Μαυροβουνιώτη στο 11-10 ήταν η αρχή ενός ακόμη ερυθρόλευκου σερί που έφερε το σκορ στο 18-12. Ο Απόλλωνας προς το τέλος μείωσε τη διαφορά μετατρέποντας το 23-16 σε 23-19 και 24-21, για να κλείσει το σετ με επίθεση του Χιμένες.

Στο τρίτο σετ ο κ. Καλμαζίδης ξεκίνησε με τους Κανέλλο, Κοκκινάκη (είχε στατιστικά για όσκαρ) αντί των Πετρέα, Ανδρεάδη ωστόσο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Προηγήθηκε γρήγορα με 8-4 και με σχετική ευκολία έφτασε στο 19-12 και τη νίκη.

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-17 Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 16 (11/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ, Νοβότνι 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 48% άριστες), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πίντο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Σωτηρίου -λ (67% υπ. - 33% άριστες) / Κοκκινάκης 7 (3/3 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/6 επ.) Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας 2, Παπαδημητρίου 4 (3/12 επ., 52% υπ. - 24% άριστες), Μπόγιοβιτς 6 (4/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτη 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (5/12 επ., 1 άσο), Μπαμπαλιούτας -λ 87% υπ. - 53% άριστες / Δημητριάδης, Ίλιτς, Δάνας, Πάντσιος