Ο Βιάτρι «εκτέλεσε» τον Σάχα (VIDEO)

11:04 21/5/2012 - Πηγή: AEK365

CLAUSURA 15η αγωνιστική

Η Μπόκα Τζούνιορς επέστρεψε ξανά μόνη πρώτη στην κορυφή του πρωταθλήματος Clausura στην Αργεντινή καθώς κέρδισε εκτός έδρας την Ράσινγκ Κλουμπ με 2-0. Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι "Xeinezes" πέτυχαν τα δυο γκολ με το πρώτο να είναι όλα τα λεφτά. Ήταν το 69ο λεπτό όταν ο Αργεντινός επιθετικός Λούκας Βιάτρι στο ύψος της μεγάλης περιοχής ξεπέρασε με τακουνάκι τον προσωπικό του αντίπαλο και με μονοκόματο σουτ "εκτέλεσε" τον Σεμπάστιαν Σάχα κάνοντας το 1-0. Οκτώ λεπτά πριν

το τέλος του αγώνα, ο Νικολάς Μπλάντι με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Έτσι η Μπόκα Τζούνιρος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της, μέχρι πρότινος, πρωτοπόρου Νιούελς Ολντ Μπόις από την Τίγκρε με 3-1. Ο Κάρλος Λούνα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα καθώς πέτυχε χατ τρικ για λογαριασμό της Τίγκρε ενώ η Νιούελς Ολντ Μπόις το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Βίκτορ Φιγκερόα. Με την νίκη της αυτή η Τίγκρε ισοβάθμησε με την αντίπαλο της στην δεύτερη θέση και πλέον οι δυο τους βρίσκονται ένα πόντο πίσω από την Μπόκα Τζούνιορς.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Clausura της Αργεντινής
Γοδόι Κρους-Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-1
Ολ Μπόις-Σαν Μαρτίν 1-0
Ουνιόν Σάντα Φε-Σαν Λορέντζο 1-0
Ολίμπο-Ιντεπεντιέντε 2-1
Μπάνφιλντ-Εστουδιάντες 0-3
Τίγκρε-Νιούελς Ολντ Μπόις 3-1
Βελέζ Σάρσφιλντ-Μπελγράνο 0-1
Ατλέτικο Ραφαέλα-Κολόν Σάντα Φε 0-0