Ονειρική πρεμιέρα για Γιούβε

15:25 11/9/2011 - Πηγή: AEK365
SERIE B'- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ- ΠΑΡΜΑ: 4-1 Γήπεδο: Γιουβέντους Αρένα Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Γιουβέντους τη σεζόν, καθώς δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Πάρμα με 4-1 μέσα στο νέο της γήπεδο. Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε έτσι με το δεξί στο νέο της στάδιο και έκανε τον κόσμο της χαρούμενο. Το σκορ για τη Γιουβέντους άνοιξε μια φετινή μεταγραφή, ο Λιχτστάινερ στο 16ο λεπτό και αυτό ήταν και το γκολ που χώρισε τις ομάδες στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε μπήκαν πιο δυνατά κι έκαναν το 2-0 στο 58ο λεπτό
με τον Σιμόνε Πέπε. Ο Βιδάλ ήταν εκείνος που έγραψε το 3-0 στο 73', με τον Μαρκίζιο στο 83ο λεπτό να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. το μόνο που κατάφερε η Πάρμα ήταν να μειώσει με πέναλτι του Τζιοβίνκο στο 91'. Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε και ο Ντε Τσέλιε για τη Γιουβέντους. Έτσι η Γιουβέντους συνδύασε το ντεμπούτο της στο «Γιουβέντους Αρένα» με νίκη και έδειξε πως μπορεί να αφήσει πίσω της τις μέτριες χρονιές των τελευταίων ετών ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Ντε Τσέλιε, Πίρλο, Μαρκίζιο, Πέπε (71' Κράσιτς), Ντελ Πιέρο (68' Βιδάλ), Μάτρι (57' Βούτσινιτς), Τζιακερίνι. ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Τζακάρντο, Παλέτα, Λουκαρέλι, Ρουμπίν, Βλαιάνι, Μορόνε, Γκαλόπα, Μοντέστο (62' Μπιαμπιάνι), Τζιοβίνκο, Πελέ (64' Φλοκάρι).