Ούτε τώρα η ΑΕΚ

20:51 3/1/2015 - Πηγή: AEK365

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, που θα άλλαζε τα δεδομένα η ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, η Ένωση για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague ηττήθηκε με 3-1 σετ στην Ορεστιάδα, από την τοπική ομάδα, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε.

Το ματς

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να παλέψει και τακατάφερε να βρίσκεται κοντά

στο σκορ, χωρίς όμως να έχει προβάδισμα (8-6 και 16-13). Τελικά, με πάθος και καλή υποδοχή και μπλοκ η Ένωση προσπέρασε και βρέθηκε να παίρνει το πρώτο σετ με ανατροπή (22-25).
Στη συνέχεια φάνηκε να μην μπορεί να αντιδράσει και αυτό έδωσε δικαιώματα στην Ορεστιάδα, η οποία με άνεση πέρασε μπροστά (16-11). Τα προβλήματα της ΑΕΚ φάνηκαν αρκετά κι έτσι ήρθε η ισοφάριση στα σετ με 1-1.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να εκμεταλλεύονται τις αδυναμίες των «κιτρινόμαυρων». Μάλιστα, έτσι απέκτησαν κεφάλι στο σκορ από νωρίς και έφτασαν να κάνουν την ανατροπή (2-1 σετ).
Η κατάσταση έδειξε να μην αλλάζει και η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι της για να ισοφαρίσει στα σετ και να εξασφαλίσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Άλλωστε η κακή ψυχολογία βγήκε στο γήπεδο και η Ορεστιάδα κατάφερε να προηγηθεί (16-9) φτάνοντας στη νίκη με 3-1 σετ, ενώ η ΑΕΚ της Καρδιάς έμεινε για ακόμα μια αγωνιστική χωρίς νίκη.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 25-15, 25-16.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (13/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 15 (8/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκιγιέρμε 15 (12/24 επ, 3 άσσοι, 67% υπ - 44% άριστες), Ποτολίδης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/22 επ, 3 άσσοι, 71% υπ - 54% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 62% υπ - 41% άριστες), Βλασακίδης.

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 12 (12/25 επ, 65% υπ - 50% άριστες), Οικονόμου 3 (3/8 επ), Ίλιτς 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 17 (15/34 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 19% άριστες), Δημητρούδης, Ανδρεάδης 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ) / Μιχαλόπουλος (λ, 40% υπ - 23% άριστες), Καραγιώργος