Το έκανε ντέρμπι και με τον Κρουσώνα!

15:57 7/4/2014 - Πηγή: AEK365

Κατάφερε να κάνει ένα ακόμα ματς... ντέρμπι. Με την ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ κέρδισε 1-2 δύσκολα τον ΠΑΟ Κρουσώνα στο Παγκρήτιο, όμως για να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών τα είδαμε πάλι... όλα. Είδαμε μία ομάδα που να αντιμετωπίζεται εύκολα από τον αντίπαλό της, μία ομάδα αγχωμένη, παίκτες ελάχιστους να κάνουν τραγικά λάθη (ο Σταθάκης... προσφέρει το 1-0 στους Κρητικούς), τον Τσιρίλο αυτή τη φορά να χάνει το 8ο (!!!) φετινό πέναλτι της ΑΕΚ

σε 13 κερδισμένα κι ενώ το σκορ ήταν 1-0, τον Πόποβιτς να... σέρνεται σε ένα ακόμα ματς, τον Τσεβά να μπαίνει αλλαγή και στο 74' να κάνει το 1-1 και τον Πλατέλλα ακόμα μία φορά... λυτρωτή να γράφει στο 84' το 1-2. Καλοί οι τρεις πόντοι, αλλά η ΑΕΚ δείχνει ομάδα... χωριού. Χωρίς δυνάμεις, χωρίς κάτι το απρόβλεπτο μέσα στο γήπεδο, παίζεται πλέον σαν ίσος προς ίσο από τους αντιπάλους της (Η ΑΕΚ έχει δώσει δικαίωμα και στην τελευταία ομάδα του ομίλου να πιστεύει πως μπορεί να της πάρει βαθμό) όπως έκανε και σήμερα ο ΠΑΟ Κρουσώνας. Και μάλιστα όχι στο... χωριό του, αλλά σε ένα γήπεδο όπως είναι το Παγκρήτιο. Σε ένα γήπεδο Α' Εθνικής δηλαδή και με την εξέδρα δική της.

Δέκα λεπτά πίεση και άρχισαν τα... δώρα

Δεν παρέταξε την ΑΕΚ με εκπλήξεις ο Δέλλας στο ξεκίνημα. Το σύστημα σε 4-3-3 ενδεχομένως να ήταν μία μικρή έκπληξη, αλλά είχε λογική, με τον Κορδέρο να παίζει «κόφτης» εσωτερικά χαφ μπροστά του οι Ανάκογλου και Γροντής, εξτρέμ ο Πλατέλλας με τον Πόποβιτς και κορυφή ο Ντακόλ. Έτσι ξεκίνησε η ΑΕΚ. Και η αλήθεια είναι πως ξεκίνησε επιθετικά. Μέχρι το 20' η ομάδα είχε δύο καλές φάσεις, πίεζε σωστά τον ΠΑΟ Κρουσώνα, που έπαιζε στο μισό γήπεδο και με διπλή ζώνη άμυνας, είχε όμως πάλι λάθος νοοτροπία στην τελική πάσα και τελική προσπάθεια. Εκεί που το πρόβλημα ήταν εκ νέου τεράστιο ήταν στα στημένα. Τέσσερα κόρνερ και ένα φάουλ εκτέλεσε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκαλεπτο του ματς, χωρίς να κάνει υποψήφια φάσης!

Το γκολ λοιπόν, δεν ήρθε το 20λεπτο διάστημα που πίεσε η ΑΕΚ και από εκεί και πέρα ήρθε ξανά η... αυτοκαταστροφή. Πρώτο λάθος του Σταθάκη στη σέντρα και ο ΠΑΟ Κρουσώνας βγαίνει με σοβαρές αξιώσεις στην αντεπίθεση στο 27', χάνοντας μία ευκαιρία που τοσο μεγάλη η ΑΕΚ δεν είχε χάσει ως τώρα! Και όμως αυτό το λάθος του Σταθάκη δεν το έβαλε μυαλό και στο 33' χάνει το... γήπεδο με τον Σκουτέλη να βγαίνει στην πλάτη του, να παίρνει τη μπάλα, να προλαβαίνει τον Βούρα που βγήκε σωστά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, τον πέρασε και έκανε το 1-0!

Σοκ για την ΑΕΚ, που δείχνει τρομερά πιεσμένη ψυχολογικά στο γήπεδο. Μετά το 1-0 επικράτησε... πανικός. Μόνο ο Γροντής προσπάθησε να περάσει 2-3 κάθετες δείχνοντας πιο ήρεμος, αλλά κι αυτός χωρίς ουσία. Ο Πόποβιτς ξανά κακός, ο Ανάκογλου νευρικός, ενώ ο Πλατέλλας προσπαθουσε να τα κάνει... όλα γυρίζοντας πολύ πίσω να πάρει τη μπάλα. Ο Ντακόλ με τη σειρά του κλεισμένος μπροστά, είχε μόνο μία τελική κάνοντας ένα σουτ έξω από την περιοχή μάλιστα.

Έπαιξε ξανά με τη φωτιά...

Η ΑΕΚ λοιπόν, μπήκε στην επανάληψη με την πλάτη στον τοίχο όντας πίσω στο σκορ. Δεν έδειξε να το... αντιλαμβάνεται στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με τους γηπεδούχους να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ. Μετά το 55' όμως η ΑΕΚ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με τον Χαλκιαδάκη να δέχεται σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάουλ, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ αφού έχασε μία καλή ευκαιρία με σουτ φάουλ του Ντακόλ, στο 59' κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Γροντή.

Σε κάποια άλλη ομάδα το να κερδίζει πέναλτι θα ήταν... θετικό. Στη φετινή ΑΕΚ όμως είναι... κατάρα. Ο Τσιρίλο τούτη τη φορά ανέλαβε να το εκτελέσει και έστειλε τη μπάλα άουτ! Το 8 πέναλτι που χάνει φέτος η ΑΕΚ σε 12 κερδισμένα, αριθμός τραγικός και πρωτοφανής!

Ο Δέλλας από τον πάγκο βάζει σωστά τον Τσεβά στη θέση του Σταθάκη, προκειμένου να πιέσει, ειδικά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έπαιζαν και με δέκα παίκτες. Η αλλαγή αυτή ήταν καθοριστική καθώς ο νεαρός επιθετικός στο 74', κι ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα ο τραγικός και σήμερα Πόποβιτς είχε χάσει γκολ πάνω μπροστά σε κενή εστία, με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1 βάζοντας ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Χρειαζόταν αυτό το γκολ του Τσεβά η ΑΕΚ να ανακτήσει και πάλι τη χαμένη της αυτοπεποίθηση. ΄

Η ομάδα έδειξε να πατά πιο γερά στο γήπεδο, οι παίκτες πήραν λίγο τα πάνω τους και στο 84', ήρθε η... λύτρωση. Λυτρωτής; Ξανά ο Πλατέλλας! Σουτ αρχικά του Τσιρίλο, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κάνει το μοναδικό του λάθος στο ματς, δεν πιάνει καλά τη μπάλα και από κοντά το εκμεταλλεύεται ο Πλατέλλας κάνοντας το 1-2. Από εκεί και πέρα η Ένωση απλά κράτησε το υπέρ της σκορ, κοιτώντας περισσότερο την άμυνά της και μη μπορώντας να βγάλει μία σωστή αντεπίθεση... Κρατάει τη νίκη η ΑΕΚ, πετάει όλα τα όλα!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑΣ: Ζάλουντοκ, Τζωρμπατζάκης, Ταβλαδωράκης, Μακατουνάκης, Κορδονούρης, Χαλκιαδάκης, Κολιακουδάκης, Βιτώρος, (84' Καραταράκης), Σκουτέλης (Καπετανάκης), Μπουρσέλης, Παππάς

ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Τσουμάγκας (67' Πεταυράκης), Σταθάκης (63' Τσεβάς), Τσιρίλο, Κορδέρο, Γρόντης, Ντακόλ, Πόποβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

17.48 Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο της ΑΕΚ στο ημίχρονο. Ενώ σε όλο το πρώτο μέρος οι Ενωσίτες τραγουδούσαν, με τη λήξη του ημιχρόνου αποδοκίμασαν τους παίκτες

17.06 Και ο Χρήστος Μπούρμπος στο γήπεδο βλέπει από κοντά την ΑΕΚ. Γενικά ο Μπούρμπος με την πρώτη ευκαιρία βρίσκεται κοντά στην ομάδα.

17.03 Στο Παγκρήτιο είναι και βλέπει το ματς ο προπονητής του ΟΦΗ Σα Πίντο, μαζί με τον βοηθό του Πέτρο Μαρινάκη

16.56 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

16.54 Περίπου 2.000 κόσμος βρίσκεται στο Παγκρήτιο, στην πλειοψηφία τους οπαδοί της ΑΕΚ

16.45 Στο γήπεδο είναι φυσικά και ο Νίκος Λυμπερόπουλος, ο οποίος θα δει το ματς από ένα μπουθ του Παγκρητίου μαζί με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς

16.43 Ο Μπάγεβιτς είδε την προθέρμανση από τον αγωνιστικό χώρο μαζί με τον Βασίλη Δημητριάδη

16.33 Οι 11άδες των δύο ομάδων στο LIVE του aek365

16.25 Η ΑΕΚ κάνει την εμφάνισή της για ζέσταμα

16.23 Τους Αργυρίου και Κέζο αφήνει εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή ο Δέλλας προκειμένου να συμπληρώσει 18άδα

16.11 O Tραϊανός Δέλλας τα είπε για λίγα λεπτά με τον νέο προπονητή του ΠΑΟ Κρουσώνα, Χάρη Ματθαιάκη, πριν την έναρξη του αγώνα. Οι δυο τους στο παρελθόν είχαν βρεθεί ως αντίπαλοι παίκτες, όταν ο "Τράι" έπαιζε στην ΑΕΚ και ο Ματθαιάκης στον Εργοτέλη. Σήμερα θα τεθούν αντιμέτωποι και ως προπονητές

15.57 Οι πρώτοι οπαδοί της ΑΕΚ είναι ήδη στις θέσεις τους, στην κεντρική θύρα του Σταδίου απέναντι από τα επίσημα, και όχι στο πέταλο. Το τοπικό CLUB της ORIGINAL τοποθετεί πανό στις εξέδρες και όλοι ετοιμάζονται για να υποδεχθούν για μία ακόμα φορά την ΑΕΚ στο Ηράκλειο.

15.55 Αρκετά σύννεφα στο Ηράκλειο, γενικά κακός ο καιρός από χθες, οπως και σε όλη την Ελλάδα.

15.45 Η ΑΕΚ έχει φτάσει ήδη στο Παγκρήτιο Στάδιο με τους παίκτες της να κάνουν και την πρώτη αναγνωιστική τους βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.