23:02 16/10/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2014- 5ος ΟΜΙΛΟΣ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΥΠΡΟΣ- ΝΟΡΒΗΓΙΑ: 1-3
Γήπεδο: Αντώνης Παπαδόπουλος
Τη 2η σερί ήττα της γνώρισε η Κύπρος, που έχασε με 3-1 μέσα στην έδρα της από τη Νορβηγία.
Η Κύπρος ήταν πολύ καλύτερη στα πρώτα λεπτά και στο

11' είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Εφραίμ, ενώ στο 42ο λεπτό έφτασε και στο γκολ. Σκόρερ ο Στάθης Αλωνεύτης με όμορφη σέντρα σουτ, αλλά η χαρά της Κύπρου κράτησε μόλις 1 λεπτό καθώς στο 43' η Νορβηγία έφερε στα ίσια το ματς.
Οι αμυντικοί της Κύπρου αδράνησαν και ο Χάνγκελαντ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.
Η Κύπρος είχε και δεύτερο δοκάρι σε σουτ του Εφραίμ στο 76', αλλά στο 80' ,ε εύστοχο κτύπημα πέναλτι ο Ελιουνούσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 2-1, ενώ στο 81' ο Κινγκ με σουτ έκανε το 3-1. Η Κύπρος έχασε με κόκκινη και τον
ΚΥΠΡΟΣ: Κίσσας (55' Γεωργαλίδης), Η. Χαραλάμπους, Τζούνιορ, Σολωμού, Α. Χαραλάμπους (46' Δημητρίου), Ντομπρασίνοβιτς, Εφραίμ, Αλωνεύτης (88' Μυτίδης), Λάμπαν, Νικολάου, Χριστοφή.
ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Γιαρστάιν, Ρουντ, Χάνγκελαντ, Χένρικσεν, Ρίισε, Ελιονούσι, Έικρεμ (90+2' Γκάσι), Γένσεν (76' Μπερίσα), Σέντερλαντ (46' Κινγκ), Φόρεν, Μπράατεν.