Πάρτι η ΑΕΚ, πανεύκολα τον ΠΑΟ

22:49 26/10/2013 - Πηγή: AEK365

Πάρτι στην Γλυφάδα έκανε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Η Ένωση με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague και βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς

Δυναμικό το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να πιέσει τον Παναθηναϊκό και παίζοντας

εξαιρετικά μπλοκ-άμυνα έφτασε να «χτίσει» μια διαφορά με άνεση (19-14). Έτσι, συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και παρά την πίεση των αντιπάλων πήρε το προβάδισμα στα σετ με 25-21.
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και μάλιστα μπόρεσε να πάρει προβάδισμα ακόμα και με 6-1. Οι «κιτρινόμαυροι», όμως δεν έχασαν σε καμια περίπτωση την ψυχραιμία τους και την πίστη τους. Έτσι, με συνοπτικές διαδικασίες και με την στήριξη του κόσμου επέστρεψαν στα μέτρα τους το ματς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν στην ανατροπή και στο να πάρουν και αυτό το σετ (25-22).
Η συνέχεια φυσικά δεν θα μπορούσε να μην έχει «κιτρινόμαυρο» χρώμα, αφού οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα μπήκαν δυναμικά και δεν άφησαν κανένα δικαίωμα στους αντιπάλους. Τελικά, το 3-0 σετ δεν προκάλεσε έκπληξη και η Ένωση πανηγύρισε ακόμα μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-22,25-20.

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Τόρρες 6π(3/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκένς 3π(1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παγιάν 14π(11/23 επ, 2 άσσους , 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5π(4/6 επ, 1 άσσος), Παπακυριακού 3π(1/6 επ, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 11π(7/17 επ, 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ), Μαντέκας 9π(9/13 επ), Καλαϊτζίδης, Τοκάνης, Κρέτσης, Παπαδόπουλος.

ΠΑΟ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 4π(3/4 επ, 1 μπλοκ), Πενόλιο 3π(2/17επ, 1 άσσος), Αμορόσο 7π (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούρ 4π(3/6 επ, 1 άσσος), Μπέλλος 12π(12/23 επ, 1 μπλοκ), Καριδίπης 14π(14/25 επ)/ Κουρούπης(λ, 69% υπ), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης