Πεντάρα η Ζενίτ (VIDEO)

15:26 11/8/2012 - Πηγή: AEK365

Πριν την τέταρτη αγωνιστική του ρωσικού πρωταθλήματος Ζενί Αγίας Πετρούπολης και Σπαρτάκ Μόσχας ήταν οι δυο μοναδικές αήττητες ομάδες αλλά όταν διασταύρωσαν τα ξίφη τους η Ζενίτ του Λουτσιάνο Σπαλέτι διέλυσε με 5-0 την Σπαρτάκ Μόσχας του Ουνάι Έμερι.
Ο Κανούνικοφ στο 15ο λεπτό έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου με την Ζενίτ να είναι καταιγιστική στην επανάληψη. Αρχικά, ο Μπιστρόφ στο 52ο λεπτό έκανε το 2-0 και στο 61ο λεπτό ο Σιρόκοφ έκανε το 3-0. έξι λεπτά αργότερα ο Φαϊζούλιν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 για να έρθει ο Σιρόκοφ δυο λεπτά πριν το τέλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να διαμορφώσει το τελικό 5-0.
Με την νίκη της αυτή, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και βρίσκεται μόνη πρώτη.