Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

20:25 18/9/2011 - Πηγή: AEK365
Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 1-2 του Πανιωνίου στη Ν. Σμύρνη και έφτασε τους έξι βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Πολύ καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Το ματς Σε ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο, είδαμε δύο πολύ όμορφα γκολ, αρκετές φάσεις
μπροστά από τις δύο εστίες και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Απείλησε με τον Εστογιανόφ και τον Κούτσι, αλλά κόντρα στη ροή του ματς, δέχθηκε το γκολ από τον Αθανασιάδη στο 16'. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του ματς. Πίεσε, είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Βϊειρίνια στο 18'αλλά στο 35' δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης από τον Εστογιανόφ. Ο Ουρουγουανός με τον Κλάους ήταν οι κορυφαίοι παίκτες για τις ομάδες τους, ικανοποιώντας τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες της Νέας Σμύρνης. Το β' ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ ενεπλάκησαν με ανθρώπους των ΜΑΤ και το δεύτερο 45λεπτο καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου επτά λεπτά. Ωστόσο, παρακολουθήσαμε το ίδιο καλό θέαμα με αυτό του πρώτου μέρους. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πατούσε πιο δυνατά στο ματς, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ίβιτς στο 55'. Το δεύτερο ημίχρονο, μπορεί να μην είχε τις ευκαιρίες του πρώτου, ωστόσο ο ρυθμός του ήταν εξαιρετικός, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και με το σκορ στο 1-1, οι δύο ομάδες άρχισαν να ρισκάρουν ώστε να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι ανέβηκε ψηλά, πίεσε τους «κυανέρυθρους» οι οποίοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Ένα από αυτά εκμεταλλεύτηκε ο Σαλπιγγίδης στο 64' και με προβολή έκανε το 1-2. Ο ΠΑΟΚ, από εκεί και πέρα διαχειρίστηκε άριστα το υπέρ του σκορ. Κράτησε την μπάλα, «πάγωσε» τον ρυθμό, ο Λάζλο Μπόλονι προχώρησε σε αλλαγές... καθυστερήσεων και εν τέλει κράτησε το 1-2 ως το τέλος. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ελευθερόπουλος, Κβιρκβέλια (82' Κολοβός), Γιόνσον, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Όμο, Κουμορτζί, Σάμαρης (75' Μιλοβάνοβιτς), Γουνδουλάκης, Εστογιανόφ, Κούτσι ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Γκαρσία, Σαλπιγγίδης (89' Σπαντάτσιο), Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης, Βιερίνια(90+3' Σνάουτσνερ), Ίβιτς ( 74' Μπαλάφας), Αθανασιάδης, Έττο