Πέταξαν ψηλά οι «αετοί»

00:00 28/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»
Την έκπληξη του Ολλανδικού κυπέλλου πραγματοποίησαν οι Γκόου Αχέντ Ιγκλς, αφού νίκησαν με 2-1 την Φέγενορντ για την φάση των «32», αφήνοντας της εκτός θεσμού και περνώντας πανηγυρικά στους «16». Οι «αετοί» προηγήθηκαν στο 7' με τον Σουκ, ενώ στο 58' ο Κόλντερ με πέναλτι έκανε το 2-0 για την ομάδα της Β' Κατηγορίας. Η Φέγενορντ απλά μείωσε στο 89' με τον Βλάαρ. Η πρωτοπόρος της Eredivisie Αλκμάαρ δυσκολεύτηκε στην

έδρα της Ντόρτρεντ, αλλά επικράτησε με 3-2 στην παράταση περνώντας στους «16». H ΑΖ προηγήθηκε 2-0 με τους Βέρμπλουμ (45') και Κλαβάν (61') αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Κούριερ (71') και Χούλστ (73'), οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί η Αλκμάαρ πήρε την πρόκριση με 3-2 χάρη σε γκολ του Μάχερ στο 98'.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα. Με μαύρο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν:
Γκόου Αχέντ Ιγκλς-Φέγενορντ 2-1 (7΄ Σουκ, 58΄πέν. Κόλντερ/ 89΄ Βλάαρ)
Ντόρτρεντ-Αλκμάαρ 2-3 (πάρ.) (71΄ Κούριερ, 73΄ Χούλστ/ 45΄ Βέρμπλουμ, 61΄ Κλαβάν, 98΄ Μάχερ)
Ναϊμένγκεν-Βόλενταμ 1-0 (39΄ Λατουπερίσα)