00:05 22/2/2013 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΜΠΕΝΦΙΚΑ- ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 2-1 (1-0)
Γήπεδο: Ντα Λουζ

Στον επόμενο γύρο με δύο νίκες κόντρα στη Λεβερκούζεν προκρίθηκε η Μπενφίκα που κέρδισε απόψε με 2-1.

Στο 12ο λεπτό το σουτ του Κίσλινγκ από τα ύψος του πέναλτι, έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 16' ο Αλμέιδα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 38' ο Αρτούρ έπεσε κι έδιωξε το σουτ του Σούρλε, ενώ στο 40' ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. η Λεβερκούζεν συνέχιζε

να πιέζει και στο 40' ο Αλμέιδα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στ δοκάρι του Αρτούρ.

Η Μπενφίκα μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και πέτυχε το γκολ στο 61ο λεπτό. Ο Καρβαχάλ άργησε να πάει στον Τζον κι εκείνος με όμορφο σουτ έγραψε το 1-0. η Λεβερκούζεν δεν το έβαλε κάτω και έφερε στα ίσα το ματς στο 75'. Ο Μίλικ έστρωσε με το κεφάλι στον Σούρλε και ο Γερανός με σουτ έκανε το 1-1. Ωστόσο η Μπενφίκα απάντησε άμεσα κι έκανε το 2-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό. ο Αρτούρ έκανε το βολέ, ο Λίμα κατέβασε κι έδωσε στον Μάτιτς, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Λένο.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Λουϊζάο, Γκαράι, Αλμέιδα, Μάρτινς (52' Σάλβιο), Γκαϊτάν, Μάτιτς, Πέρες, Καρντόσο (64' Λίμα), Τζον (90' Ζαρντέλ), Μελγαρέχο.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Βολσκάιντ, Μπένισχ, Καρβαχάλ, Τοπράκ, Ράιναρτζ (74' Μίλικ), Ρόλφες, Μπέντερ (57' Χέγκελερ), Σούρλε, Κάστρο, Κίσλινγκ