Πίκραναν τον αρχηγό…

23:40 20/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΝΟΒΑΡΑ- ΊΝΤΕΡ: 3-1 Γήπεδο: Σίλβιο Πιόλα Ο Χαβιέ Ζανέτι προσπέρασε σε συμμετοχές τον Τζουζέπε Μπέργκομι, καθώς με την αποψινή έφτασε τις 757 και μπήκε στο πάνθεον, όχι μόνο της Ίντερ, αλλά και του Ιταλικού ποδοσφαίρου. Παρόλα αυτά, η Ίντερ κατάφερε να χάσει από την αδύναμη Νοβάρα με 2-0 και να μείνει στον 1 βαθμό. Σε σύγχυση ο Γκασμπερίνι, ο οποίος ξεκίνησε τον άπειρο Καστάνιος και έκανε αλλαγή τους Φορλάν και Σνάιντερ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Νοβάρα μετά από 15 ολόκληρα χρόνια. Η Ίντερ έδειξε σημάδια αποσύνθεσης στα πρώτα
λεπτά επιτρέποντας στη Νοβάρα να κάνει 2 καλές ευκαιρίες για γκολ. Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 13 με ένα σουτ του Σνάιντερ, το οποίο πέρασε άουτ. Γενικότερα η Ίντερ απειλούσε μόνο από μακριά και δυσκολευόταν πολύ να μπει στην περιοχή της Νοβάρα. Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά και χτυπούσαν στην κόντρα. Σε μία από αυτές, στο 37ο λεπτό ο Μετζιορίνι μπήκε στην περιοχή από αριστερά και νίκησε τον Σέζαρ, κάνοντας το 1-0. Η Ίντερ παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια στο 48', αλλά το σουτ του Ναγκαμότο πέρασε μόλις άουτ. Από τη μεριά της η Νοβάρα έχασε τεράστια ευκαιρίας το 52', καθώς ο Σέζαρ νίκησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον Ματσαράνι, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Ρανόκια έδιωξε πάνω στη γραμμή, σουτ του Μοριμότο. Από τη μεριά του ο Γκασπερίνι έδειχνε να τα έχει χαμένα, καθώς απέσυρε από το ματς τον Σνάιντερ και τον Φορλάν, οι οποίοι ήταν στο πρώτο μέρος από τους καλύτερους. Η Νοβάρα ήταν φαρμάκι στις κόντρες και στο 72' έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά ο Σέζαρ φώναξε ξανά παρών. Η Ίντερ είχε αναλαμπές από την άλλη και στο 76' ο Πατσίνι έχασε από καλή θέση το γκολ, αλλά το ματς επεφύλασσε κι άλλα. Στο 86ο λεπτό ο Ρανόκια έκανε πέναλτι στον Μοριμότο, είδε την κόκκινη κάρτα και ο Ριγκόνι από τα 11 μέτρα έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Ίντερ ήταν να μειώσει στο 89ο λεπτό με τον Καμπιάσο, αλλά η ξεφτίλα είχε συνέχεια, καθώς στις καθυστερήσεις ο Ριγκόνι έκανε το τελικό 3-1. ΝΟΒΑΡΑ: Ουικανί, Ντελαφιόρε, Πάκι, Γκερμίτι, Πορκάτι, Ραντοβάνοβιτς (64' Μαριανίνι), Ριγκόνι, Ματσαράνι (67' Τζεντά), Μοριμότο, Μετζιορίνι (62' Τζιόρτζι). ΙΝΤΕΡ: Σέζαρ, Λούσιο, Ρανόκια, Κίβου, Ζανέτι, Καμπιάσο, Σνάιντερ (67' Σάρατε), Ναγκατόμο, Καστάνιος (46' Όμπι), Μιλίτο, Φορλάν (46' Πατσίνι).